Uçakta Telefon Açık Kalırsa Ne Olur?

"Uçakta telefon açık kalabilir mi?" ya da "Uçakta telefon açık kalırsa ne olur?" diye düşünüyorsanız, işte aradığınız cevap!

Havayollarının yolculuğunuz boyunca telefonunuzu her zaman uçuş modu ile kullanmasını neden istediğini biliyor musunuz? Cep telefonu sinyalinin bir uçağın elektrik ve telekomünikasyon sistemlerine etki edebileceğine sıklıkla inanılıyor. Fakat şimdi uzmanlar söz konusu bu popüler inancın ardındaki gerçeği ortaya çıkardı ve tam olarak neler olduğunu açıklığa kavuşturdu.

Uçakta telefon açık kalabilir mi?

Uçakta Telefon

Öncelik bazı kimselerin telefonlarının uçağı düşürebileceğine inanmalarına rağmen, modern teknolojinin güvenli ve güvenilir olduğunu ve şimdiye kadar bir çarpışmaya neden olan vakanın yaşanmadığına dair iddiaların mevcut olduğunu söylemek gerekiyor.

Aslında, yolculardan telefonu uçuş moduna almalarının istenmesinin altında yatan temel sebep, pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin rahatsız edici seslere maruz kalmasını önlemektir. Bilindiği gibi cep telefonu sinyallerinin hoparlör sistemlerine yaklaştırılması, istenmeyen seslerin-parazitlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Söz konusu bu sesler de uçak iletişimi için negatif bir durum anlamına geliyor.

AirlineUpdates sitesi için blog yazısı hazırlayan bir pilot, cep telefonlarının uçak radyolarında parazite neden olabileceğini belirtti. Pilotun açıklamalarında, uçakta cep telefonu açıldığında, bahsi geçen bu parazit seslerin ortaya çıkmasının muhtemel olduğunun altı çiziliyor.

Söz konusu bu sesler, dit-dit-dit-dit sesi gibi ve oldukça sinir bozucu.

Eğer bir uçakta elliden fazla açık bırakılan cep telefonu olursa, söz konusu olan bu parazit seslerinin oluşması büyük oranlara çıkacaktır. Üstelik, tekrarlanan parazitler varsa pilotun veya mürettebatın, hava trafik kontrolünden gelen önemli bir radyo çağrısını da kaçırmasına neden olabilir.

Kadın pilot Maria Pettersson

Son dönemlerde ise bazı uluslararası havayolu şirketleri, çok düşük güçle çalışan ve mürettebatın sinyallerine müdahale etmeyecek şekilde tasarlanmış telekomünikasyon baz istasyonlarını piyasaya sürüyor. İlerleyen dönemlerde uçakta telefon kullanımı adına yapılacak bu önleyici çalışmalar, uçakta telefonla konuşmaya müsade edilebilir bir ortam hazırlayacak.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.