Uçakta Doğan Dünya Vatandaşı Mı Olur?

Uçakta doğan çocuk, dünya vatandaşı olarak mı kabul ediliyor? İşte uçakta doğan çocuk ve dünya vatandaşı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Uçakta Doğan Dünya Vatandaşı

Uçakta doğan çocuk ve dünya vatandaşı konusunda, birçok zaman çeşitli örnekler ve bilgilerle karşılaşmak mümkündür. Peki, gerçekten de uçakta doğan bebek dünya vatandaşı olarak mı kabul edilir? Eğer durum böyle ise dünya vatandaşlığı ne anlama geliyor?

Uçakta Doğan Dünya Vatandaşı

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki ne yazık ki uçakta doğan bebeğin dünya vatandaşı olma durumu, tamamıyla bir şehir efsanesinden ibarettir. Öte yandan uçakta doğan çocuğun tüm hayatı boyunca dünyaya geldiği havayolu şirketi tarafından ücretsiz olarak seyahat imkanı kazanacağı bilgisi de aynı şekilde popüler şehir efsaneleri arasında yer almaktadır.

Uçakta Doğan Dünya Vatandaşı

Peki, uçakta doğan çocuk dünya vatandaşı olarak değerlendirilmiyorsa, bebeğin durumu ne oluyor?

Söz konusu bu durumda, ülkelerin ve ülke birliklerinin izlediği çeşitli politikalar ve mevzuatlar bulunmaktadır. Uçakta doğum olayında, vatandaşlık edinimi ile ilgili yaygın olarak iki farklı uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar; “Jus Sanguinis” ve “Jus Soli” uygulamalıdır. Latince bu kelimler, farklı anlamlar taşımaktadır ve her ülkenin benimsediği farklıdır.

Jus Sanguinis ve Jus Soli nedir?

Jus Sanguinis, kan bağına dayanan vatandaşlık anlamı gelmektedir. Öte yandan Jus Soli, devlet sınırları içerisinde gerçekleşen doğumlar ile elde edilen vatandaşlık anlamındadır. Avrupa’da yer alan ülkelerinin birçoğu, “Jus Soli” uygulamasını tercih etmek yerine, Jus Sanguinis uygulamasını benimsemektedir. Bu uygulama gereğince uçakta doğan bebek, eğer anne ve babası söz konusu ülkenin vatandaşı değilse, bahsi geçen ülkenin vatandaşlığına kabul edilmiyor. Ülke sınırlarında doğum gerçekleşmiş olsa bile, bahsi geçtiği gibi bu ülkeler Jus Sanguinis ilkesini benimsediği için vatandaşlık hakkı tanımamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ise genel anlamda “Jus Soli” uygulamasını gerçekleştirmektedir.

Bu ilke gereğinde eğer uçakta doğum sırasında, uçak Birleşik Devletler sınırları içerisinde ise, bebeğe Birleşik Devletler vatandaşlığı verilmektedir. Bu durumda annesinin ve babasının hangi ülkenin vatandaşı olduğu önemsenmemektedir.

Uçakta doğan bebeğin doğum yeri neresi oluyor?

Uçakta Doğan Dünya Vatandaşı

Uçakta doğan bebeğin, nüfus bilgilerindeki doğum yeri kısmı için de farklı yaklaşımlar mevcuttur. Birleşmiş Milletler’in uçakta doğan çocuğun, uçağın indiği yere kayıt geçilmesi gibi bir uygulaması mevcuttur. Ancak bu durum, ne yazık ki resmi mevzuat ile kontrol altına alınmamaktadır. Zira çok çok nadir olarak gerçekleşen bu olaylarda, kimi zaman çok daha farklı yaklaşımların da yaşanması işten bile değildir. Lakin genel anlamdaki uçakta doğan çocuklara yönelik yaklaşımlar, bahsi geçen tüm bu çerçeveler içerisinde değerlendirilmektedir.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here