Uber Kullananlara Ceza Kesilmesi Yönünde Talimat Verildi!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, Uber kullananlara ceza kesilmesi yönünde bir talimat verildiğine dair detaylar gündeme geldi!

Uber

Tüm dünyada halen daha tartışmalara konu olan özel taksi hizmeti Uber, ülkemizde de geride bıraktığımız günlerde İstanbul’da yaşanan bir olayla gündeme gelmişti. Şimdi de, gelen bilgilere göre Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber hizmeti veren ve kullanan kişilere ceza kesilmesi yönünde talimat verdi.

Uber kullanımı yasaklanıyor!

Öncelikle hatırlatmak gerekirse, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Uber kullanıcısına ve hizmet veren şoföre ceza kesildiği ve aracın bağlandığı bir olay yaşanmıştı. Bu olayın sonrasında doğrudan Uber, yaptığı açıklama ile verdiklerin hizmetin tamamıyla yasal olduğuna vurgu yapılmıştı.

Uber

Şimdi de Emniyet Genel Müdürlüğü, hem Uber kullanana hem de Uber aracının şoförüne korsan taşımacılık kapsamında ceza kesilmesine yönelik talimatta bulundu.

EGM tarafından iletilen talimata göre; Uber sürücüsüne ve yolcusuna, korsan taşımacılık suçu adı altında kesilecek ceza, araç sürücüsü için ilk seferde 2 bin 532 lira, ikinci seferde ise 4 bin 220 lira olacak ve Uber aracı kesilen ceza ile birlikte 60 gün süre ile bağlanacak.

Uber

Öte yandan, Uber kullanan müşterilere de EGM talimatı gereği ceza kesilecek. Buna göre Uber kullanan yolcu, 281 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.

 

>> Uber servisine yönelik alınan bu karar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Uber yasaklanmalı mı?

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.