TSMC’den “10nm Üretimlerdeki Gecikme” Haberlerine Yalanlama!

Apple ve Qualcomm'un önemli işlemci üretici ortaklarından olan TSMC, 10nm işlemci üretiminde yaşanacak gecikme söylentilerine yönelik açıklama yaptı!

TSMC 10nm

Qualcomm’un ve özellikle Apple’ın A serisi mobil işlemcilerinin üretiminde önemli bir rol oynayan TSMC, medyada yer almaya başlayan 10nm işlemci üretimlerinde gecikme yaşanacağına yönelik haberlere açıklama getirdi.

TSMC: 10nm işlemci üretiminde gecikme yaşanmayacak!

Doğrudan TSMC tarafından yapılan açıklamaya göre 10nm üretim sürecindeki mobil yongalarda, 2017 kapsamında herhangi bir gecikme yaşanması söz konusu değil. Bununla beraber TSMC, 2017 yılının ilk çeyrek gelirlerinin yüzde 1’lik bölümünün sadece 10nm üretim bandından çıkacak ürünlerden oluşacağını dile getiriyor.

TSMC 10nm

Hatırlatmak gerekirse, daha önce Apple’ın A11 işlemcilerindeki üretim gecikmesinden dolayı yeni iPad modellerinin satışa çıkış tarihinde gecikmeler yaşanabileceği iddia edilmişti. Keza iPhone 8 için de benzer bir iddia mevcut idi. Nitekim TSMC tarafından gelen bu açıklama ile birlikte, Apple tarafında 2017 kapsamında işlemci temelli bir gecikmenin söz konusu olmayacağı netlik kazanmış oldu.

TSMC, 2022 yılında 3nm üretim sürecine geçecek!

Son olarak belirtmek gerekirse TSMC’nin açıklamalarında; TSMC’nin 2017 yılında 7nm üretim sürecine, 2019 yılında 5nm üretim sürecine ve 2022 yılında 3nm üretim sürecine kadar düşeceği bilgisi de bulunuyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.