Trump Yönetimi NASA ISS Finansmanını Sonlandırabilir!

Trump yönetimi NASA ISS finansmanının sona ermesini istiyor. Ancak bu hareket uzay araştırmalarına da ciddi bir darbe vurabilir. İşte NASA ISS finansmanı ile ilgili tüm detaylar!

Ortaya çıkan bir taslak bütçe teklifine göre Trump yönetimi 2025’e kadar Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına yapılan desteği sona erdirmek istiyor. Ancak sonlandırılmak istenen bu NASA ISS finansmanı uzay araştırmalarına ciddi bir darbe vurabilir. Astronotlar da uzun bir süre boyunca göreve gidemeyebilir.

NASA ISS finansmanının sona ermesi isteniyor!

Trump yönetiminin bu teklifi elbette kongre tarafından incelenmek ve onaylanmak zorunda. Ancak böyle bir teklifin yapılmış olması bile NASA’nın ABD programlarını devam ettirmekle ilgilenmediğine dair bir işaret veriyor. Bunun NASA uzay araştırmaları için gerçekten de olumsuz bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

nasa trump

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 yıldan fazla bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar NASA’ya her yıl için 3 ila 4 milyar dolar, ABD hükümetine ise toplamda 87 milyar dolardan fazlasına mâl olmuş durumda. Aslında International Space Station yani ISS uzay istasyonu uzay araştırmalarının yanı sıra insan vücuduna dair pek çok araştırmaya da ev sahipliği yaptı ve bu onu daha önemli hale getiriyor diyebiliriz.

2014 yılında Obama yönetimi tarafından alınan karar sayesinde NASA ISS finansmanı 2024 yılına kadar devam edecek. Ancak bu tarihten sonra uzay istasyonunun kaderi belirsiz olacak. Kongrede bu konuda görüşüldü ancak bir karara varılamadı.

nasa-iss

Ay görevi artık daha ön planda!

Trump’ın astronotları tekrar Ay’a gönderme isteği daha önce gündeme gelmişti. Şimdi de ISS finansmanının kesilmesi bu çalışmalar için daha fazla finansman anlamına geliyor. Yani uzay istasyonunun kısıtlanması NASA bütçesi için bir avantaj olarak görülüyor.

Ancak NASA ISS finansmanının kesilmesi yeni teknolojileri test etmek adına oldukça büyük bir kayıp olabilir. Özellikle pek çok ticari şirketin çeşitli teknolojiler için bu uzay istasyonuna bel bağladığını görebiliriz. Ancak bütün bilimsel ve ticari faydaların yanı sıra ISS’in ulusal iş birliğindeki temel taşlardan olduğunu söylemek mümkün. Bu da kısıtlamanın uluslararası ilişkilere ciddi anlamda zarar verebileceğini gösteriyor.

Bu konu ile ilgili daha önce Haber Tekno olarak hazırladığımız diğer dikkat çeken haberler şu şekilde:

En Dikkat Çeken NASA Projeleri

Donald Trump NASA’nın Ay’a Astronot Göndermesini İstiyor

NASA’ya Harcanan Ödemeler Ne Kadar Gerekli?

NASA, Dünya’nın Son Sınırını İnceleyecek

NASA ISS bütçesi ile ilgili yaşanan bu gelişmeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilir ve diğer Haber Tekno okurlarına duyurabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here