Donald Trump NASA’nın Ay’a Astronot Göndermesini İstiyor!

ABD Başkanı Donald Trump, NASA'nın Ay'a tekrar astronot göndermesini istiyor ve bu kez Amerika'nın Ay'da daha fazla şey yapacağını iddia ediyor.

Donald Trump NASA’nın Ay’a Astronot Göndermesini İstiyor

ABD başkanı Donald Trump, NASA’nın astronotları Ay’a tekrar göndermesini istiyor. Bu şekilde insanları Mars’a gönderirken Ay bir çeşit durak noktası niteliğini taşıyacak. Bu durum en azından kısa vadede Obama yönetiminin öne sürmüş olduğunu önceliklerden uzaklaşarak Mars’tan önce Ay’a odaklanılacağını gösteriyor. Peki, Trump’ın Ay’a tekrar astronot gönderme isteği gerçekleşecek mi?

Trump, ABD’nin uzaydaki liderliğini tekrar kurmak istediklerini ifade ediyor ve Amerikan uzay programını da keşiflere odaklayacaklarının altını çiziyor. Bu kez sadece bayrak dikerek ayak izi bırakmayacaklarını söyleyen Trump, Mars görevleri için bir temel oluşturacaklarını ve bir gün dünyanın ötesine geçeceklerini belirtiyor.

Trump, Ay görevi için oldukça kararlı!

Şu anda Trump yönetimi NASA’nın Ay’a astronotlarını göndermesini istediğini oldukça açık bir şekilde belirtti. Ulusal Uzay Konseyi’nin ilk toplantısında bu isteği açıkça belirten Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ay üzerinde yenilenmiş bir Amerikan varlığının kurulmasının, Ulusal Uzay Konseyi ve Amerika’nın hedeflerine ulaşması için hayati önem taşıdığını ifade ediyor.

Pek çok devlet kurumunun şu an hedefinin Ay olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Moon Express gibi ticari firmalar da Ay’ın yüzeyindeki maddeler üzerinde araştırmalar yapmak istiyor. Bu noktada Ay’ın insan yaşamını sürdürülmesi açısından önemli bir test alanı yarattığını da söylemek mümkün. Bunların yanı sıra Ay’a gitmenin Mars’a gitmekten daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

astronot

Daha önce George HW Bush ve George W. Bush da NASA’nın tekrar Ay’a gitmesini istemişti ancak finansman eksiklikleri ve gecikmeler sebebi ile bu isteğe bir yanıt gelmemişti. En sonunda Obama bu planları iptal ederek NASA’yı Mars görevine yöneltmişti.

Trump NASA’nın tekrar Ay’a yönelmesi için bir karar vermiş olsa da bu konu hakkında yeterince bilgi vermedi. Bu nedenle de NASA’da nelerin değişeceği ya da görevlerin nasıl olacağı konusunda neler olacağı henüz net değil. Ancak hala fonların eksik olduğunu söylemek mümkün. Hali hazırda NASA’nın büyük paralar harcadığını düşünecek olursak, bu iş biraz zor olacak gibi görünüyor.

Amerika Ay’a tekrar astronot göndermek için bütçe kısıtlaması yapacak mı?

Amerika’nın uzaya tekrar astronot gönderme planları bütçe açığı sebebi ile ertelenecek gibi görünmüyor. Önümüzdeki yılın başlarında Başkan Trump yıllık bütçe talebini yapacak ve NASA’nın Ay görevi için daha fazla para isteyebilecek. Anlaşılan o ki NASA projeleri arasına yenileri de ekleniyor olacak.

Şu anda Ay’a geri dönmenin bedelinin 100 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor. Para az olduğu için de yönetim bütçe açığını acilen kapatmak istiyor. Eğer Trump NASA için bütçe artırımı ile ilgilenmezse, uzay ajansının pek çok programını kapatarak parayı artırma yöntemi tercih edilebilir. O zamana kadar Trump yönetimi Ay’a gitmek ile ilgili pek bir şey söylemeyecek gibi görünüyor. Ancak insanları Ay’a götürmek kesinlikle birkaç imza atmaktan daha fazlasını gerektirecektir.

Son olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de Donald Trump NASA’nın uzay görevlerine yoğunlaşmasını istediği ile ilgili bilgiler ortaya çıkmıştı. Bu konudaki yeni gelişmeleri NASA haberleri bölümünde iletmeye devam edeceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here