Toyota’nın Robotu İnsan Hareketlerini Taklit Ediyor!

Toyota tarafından geliştirilen yeni insan benzeri robot, insan hareketlerini birebir yansıtmayı amaçlıyor. İşte tüm detaylar!

Toyota Robotu

Otomobil dünyası içerisinde isminden sık sık söz ettiren Toyota, bununla beraber robot teknolojileri üzerinde de çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar arasında insan benzeri üçüncü nesil T-HR3 robot da yer aldı.

Kısa bir süre önce Toyota tarafından duyurulan yeni insansı robot T-HR3, hazırlanan bir stant ile doğrudan insan hareketlerini taklit etme becerisi göstermeyi amaçlıyor.

Toyota T-HR3 robot, uzaktan kontrol edilebiliyor!

Toyota’nın yeni robotunu farklı kılan detayları arasında, ek olarak hazırlanan standı yer alıyor. Bu standı kullanan yönetici, yapılan hareketleri robot üzerine aktarıyor. Bununla beraber robot üzerinden görüş elde etmek de mümkün.

Robotun üzerinde yer alan kameralar, standı kullanan yöneticinin HTC Vive sanal gerçeklik kaskına yansıtılabiliyor. Böylece robotun üzerindeki kameralardan geniş görüş açısı elde edilebiliyor. Bununla beraber yöneticinin kollarına geçirdiği aksesuarlar, doğrudan robotun hareketlerini belirlemiş oluyor.

Toyota Robotu

T-HR3 için hazırlanan yönetici standı, 1.54 metre uzunluğunda ve yaklaşık 75 kg ağırlığında. MMS yani “Master Maneuvering System” ismi verilen teknik ile yönetilen robot, 29 hareketli vücut parçasının ve 10 adet hareketli parmakların işlev göstermesine vesile oluyor.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre bu robotun, çeşitli alanlarda insanlara yardımcı olması hedefleniyor. Bu alanlar arasında insanların yerine insan kontrollü robotların daha verimli olacağı uzay çalışmaları bile yer alıyor. Ayrıca robotun dengesini sağlaması için çalışmalar da gerçekleştirilmiş.

Yeni Toyota T-HR3, 29 Kasım tarihinde Tokyo’da düzenlenecek olan “Robot Exhibition” etkinliğinde sergilenmeye başlayacak ve bilim dünyası kapsamında resmi olarak yer etmiş olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here