En İyi Torrent Programları (En Hızlı 15 Torrent İndirme Programı)

Torrent Programları

Torrent programları, BitTorrent protokolü yani P2P (peer-to-peer) ile indirme işlemi yapılmasına imkan sağlayan programlar için kullanılan genel bir ifadedir. Torrent dosyaları ile indirme işlemi için kullanılan bu programlar, şu an için birçok firma ve geliştirici tarafından kullanıma sunulmaktadır.

Hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere birçok örneği mevcut olan bu yazılımlar, birbirleri arasında çeşitli özellikler ile öne çıkmaktadır.

Bu bağlamda hem hızlı hem de daha güvenli bir şekilde torrent indirme işlemi yapılması adına, en hızlı torrentler programı listesi ile birlikte, en iyi örnekleri aktarıyor olacağız. Bununla beraber nasıl kullanılır sorularına ve hızlı indirme işlemleri için gerekli olan ipuçlarına da bu makalemiz kapsamında yer veriyor olacağız. Ek olarak torrent ve BitTorrent protokolü ile ilgili detaylara, daha önce hazırlamış olduğumuz “Torrent Nedir? (Torrent ve BitTorrent Hakkında Her Şey!)” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En iyi ve ücretsiz torrent indirme programları!

Torrent programı önerisi olarak değerlendirilebilecek olan bu içerik kapsamında, şu ücretsiz 15 programın detaylarını aktarıyor olacağız:

 1. uTorrent
 2. BitTorrent
 3. qBittorrent
 4. Vuze
 5. Tixati
 6. Tribler
 7. Bitport.io
 8. Transmission
 9. Deluge Torrent
 10. Boxopus
 11. BitComet
 12. BitLord
 13. FrostWire
 14. FileStream.me
 15. ZbigZ

Detaylara geçmeden önce belirtmek gerekirse bahsi geçen tüm bu en iyi 15 torrent programı, ücretsiz olarak sunulan yazılımlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu programlara, hiçbir ücret ödemeden erişebilir ve aynı şekilde ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

uTorrent

torrent programları uTorrent

Torrent denildiği zaman belki de ilk akla gelen isim olan uTorrent, indirme işlemleri yapılırken en çok tercih edilen yazılımlar arasında yer almaktadır. BitTorrent tarafından hazırlanan ve farklı bir isimlendirme ile sunulan bu program, belirtildiği gibi torrent konusunda en çok bilinen isimler arasında kendine yer etmeyi başarmıştır.

uTorrent kullanımı ise oldukça kolaydır. Lakin bazı ek ayarlar ile birlikte, çok daha hızlı bir şekilde indirme işlemi yapılabilir. Söz konusu olan bu ayarları, makalemizin en sonunda detayları ile değineceğiz.

Ayrıca reklamsız uTorrent ile reklamlar yerine ücret ödemek isteyen kullanıcılar için tercih sunulmaya da başlandı. Bu süreçte ücretsiz olarak kullanım imkanı sunmaya devam edecek. Sadece reklam görmek istemeyen kullanıcılar, ücretini ödeyerek reklamlardan kurtulabilecek. Burada kullanıcı deneyimini etkileyen net bir nokta olmadığı için, ücretsiz olarak kullanmaya devam etmek herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

BitTorrent

torrent programları BitTorrent

BitTorrent protokolü ile birlikte aynı zamanda downloader yani indirme programı da sunulmaktadır. Her ne kadar uTorrent’in temelde aynı sistemine sahip olsa da birçok farklı noktada BitTorrent, popüler bir hal almayı başarmıştır. Tıpkı uTorrent’te olduğu gibi BitTorrent kullanımı da oldukça basittir. BitTorrent indir işlemi gerçekleştirildikten sonra, hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanabilir.

Lakin daha önce de belirtildiği gibi bazı ek ayarlar ile daha hızlı torrent indirme işlemi yapılabilir. Bu konudaki detayları yazının en sonunda kapsamında bir şekilde aktaracağız.

Bu konuda ek bir madde belirtmek gerekirse BitTorrent, Android torrent programları arasında da yer alıyor. Nitekim Android tarafında da bu örneği deneyimlemek mümkün halde. Mobil cihazda kullanım oranları düşük olsa da en azından böyle bir seçeneğin sunulması, artı kazandıran konulardan bir tanesi haline geliyor.

qBittorrent

torrent programları qBittorrent

qBittorrent indirme programı, uTorrent’e ve BitTorrent’e rakip olarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Birçok açıdan diğer rakipleri ile benzer bir sistem olsa da Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerinde en çok kullanılan program örnekleri arasında yer almaktadır.

Vuze

torrent programları Vuze

Vuze torrent indirme programı, rakiplerinin arasında en farklı bakış açısını gösteren yazılımlar arasında yer almaktadır. Birçok farklı ayar yapılmasına imkan sunan bu alternatif, çok ciddi bir kullanıcı kitlesine de sahiptir. En büyük farkları arasında, Tor ağına ve I2P tarafına destek vermesidir. Bu vesile ile torrent download yani indirme işlemlerinde, anonim kalmayı da kullanıcılarına vaat etmektedir.

Bazı durumlarda hantal yapısı ile eleştiri alabiliyor olsa da genel itibariyle en önemli alternatifler arasında kendi ismini geçirmeyi başarmaktadır.

Tixati

torrent programları Tixati

Tixati programı, şu an için sadece Windows ve Linux tarafında aktivite göstermektedir. macOS tarafından bu yazılımı kullanmak mümkün değildir. Kendi tanıtımlarında herhangi bir reklam veya takip sistemi kullanmadığı yönünde iddialar sunmaktadır. Bu nedenle birçok kullanıcı tarafından tercih sebebi haline gelmektedir.

Tribler

torrent programları Tribler

Tribler programı, temel olarak gizliliği esas aldığını ifade eden bir yazılımdır. Öyle ki Tor ağını temel alarak geliştirildiğini ifade etmektedir. Sadece torrent programı olmakla yetinmeyen Tribler, ayrıca farklı bir browser sistemi de kullanmaktadır. Daha çok gizlilik konusunda temkinli kullanıcılar tarafından tercih sebebi olması ile bilinmektedir. Lakin bu konuda ne yazık ki ispatlanmış bir gizlilik temeli bulunmamaktadır. Nitekim bu duruş, Tribler’in kendi iddialarından çok daha öteye geçmiş değildir.

Bitport

torrent programları Bitport.io

Programsız torrent indirme denildiği zaman ilk akla gelen isimler arasında yer bulan Bitport, bulut sistemi çerçevesinde işlem sağlamaktadır. Bu bağlamda tamamıyla ücretsiz değildir. Hem torrent oluşturma hem de torrent indirme konusunda bilgisayara program yüklemeden indirme işlemi yapabilme vaadi sunan Bitport, bu sebeple farklı yaklaşım arayan kullanıcıların ilk adresi haline gelmektedir.

Transmission

Transmission

Daha çok macOS torrent indirme konusunda özelleşme yolunu tercih ettiği izlenimi veren Transmission, ayrıca web üzerinden de indirme işlem sunmaktadır. Her ne kadar bazı noktalarda torrent alternatifleri arasında geri planda kalıyor olsa da halen daha birçok kişi tarafından Transmission programının kullanımına devam edilmektedir.

Deluge Torrent

torrent programları Deluge Torrent

Deluge programı, tüm masaüstü işletim sistemleri ile birlikte kullanılabiliyor. Ayırca plugin yani eklenti desteği ile birlikte ise torrent indirme programları arasında farklı bir yaklaşım sunabiliyor. Arayüz konusunda çeşitli eleştiriler alıyor olsa da bu programı da en çok kullanılan indirme programları arasında göstermek mümkündür.

Boxopus

torrent programları Boxopus

Boxopus bir diğer çevrimiçi indirme programı arasında yer almaktadır. Programsız indirme işlemi sağlayabilen Boxopus, ayrıca Box ve Google Drive bulut sistemleri ile birlikte kullanılabiliyor. Yani indirme işlemini, doğrudan bulut hesabına yapmak mümkün. Böylece bilgisayar IP’si hiçbir şekilde indirme işlemlerine karışmamış olmaktadır.

Keza diğer online torrent indirme sistemleri de aynı amaç için işlem sağlamaktadır.

BitComet

torrent programları BitComet

BitComet hız ile öne çıkan programlar arasında yer almaktadır. Şu an için sadece Windows işletim sistemi üzerinde kullanılabilen BitComet’in farklı şifreleme sistemlerine olan desteği, kullanıcıların tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

BitLord

torrent programları BitLord

Sadece indirme yazılımı olmak ile sınırlı kalmayan BitLord, ayrıca torrent bulma için de ayrı bir browser yani tarayıcı sistemi sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde bazı kullanıcılar tarafından tercih sebebi haline gelmektedir.

FrostWire

torrent programları FrostWire

FrostWire bulut torrent indirme denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden bir diğeridir. Bulut üzerinden indirme işlemi yapmasından ötürü hem masaüstü hem de Android ve iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlardan kullanılabilmektedir. Uygulama üzerinden de kullanılabilen bu program, birçok özellik için tamamıyla ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

FileStream

torrent programları FileStream.me

Bir diğer program yükelemeden indirme işlemi sunan FileStream, hem ücretli hem de ücretsiz hizmet vermektedir. Premium hesabı ile çok daha fazla imkan sunan FileStream, bulut torrent için farklı alternatifler arasında yer almaktadır.

ZbigZ

torrent programları ZbigZ

ZbigZ online torrent hizmetleri arasında yer almaktadır.

Hem indirme işlemi yapabildiği gibi hem de stream işlemi yapabilmektedir. Örneğin indirilen dosya bir video dosyası ise, bu video dosyasını doğrudan ZbigZ üzerinden izlemek mümkündür. En büyük eleştirileri arasında arayüz problemleri ve verimsizlik konuları yer almaktadır. Buna karşın birçok kullanıcı tarafından tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır.

En iyi torrent programları listesi sonrasında, yazımızın başında da ifade edildiği gibi çeşitli ayarlar yardımı ile daha hızlı torrent indirme işlemi ipuçları konusuna da değinmek gerekiyor.

BitTorrent ve uTorrent indirme hızı arttırma

BitTorrent hızlandırma veyahut uTorrent hızlandırma olarak da ifade edilen bu işlemler, mevcut internet hızından maksimum verim elde edilmesi için gerekli adımları kapsayacaktır. Bu ipuçlarını da torrent indirme hızı artırma resimli anlatım olarak gerçekleştireceğiz. Öncelikle belirmek gerekirse açıklanan bu detaylar, her iki program için de aynı şekilde yapılmaktadır.

Bundan dolayı görsellerdeki ayarlar, bahsi geçen BitTorrent ve uTorrent için aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır. İlk olarak her iki programdan herhangi birinin kurulumu yapılmalıdır. Kurulum oldukça basit olduğu için bu konuda detayları aktarmaya şimdilik gerek olmayacaktır. Daha sonrasında ise torrent hızlandırma ayarları bölümüne geçiş yapılacaktır.

torrent hızlandırma ayarları

Daha sonrasın ise herhangi bir indirme dosyası bulunmalıdır.

Bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırladığımız “En İyi Torrent Siteleri (En Popüler 26 Torrent Sitesi)” makalemize de göz atabilirsiniz. Bu ayarlar bölümü ile birlikte “BitTorrent ve uTorrent nasıl kullanılır?” sorusuna da dolaylı yoldan cevap verilmiş olacaktır.

Bunu takip eden sonraki adımda, programın ayarlar/tercihler bölümüne geçiş yapılmalıdır. Bunun için “Preferences” veya “Tercihler” yazan kısıma geçilmelidir. Bu bölümde program ile ilgili bir dizi ayar/tercih seçeneği yer almaktadır. Hızlandırma işlemi de bu noktada yapılacaktır.

torrent hızlandırma ayarları

Bu bölümde hızlandırma ayarları için iki bölüm kullanmak gerekiyor. Bu bölümler Bandwidth ve BitTorrent bölümleridir.

torrent hızlandırma ayarları

Torrent hızlandırma konusunda ilk ayarları, “Bandwidth” bölümünden gerçekleştireceğiz. Burada iki önemli nokta bulunmaktadır: Upload yani karşıya yükleme ve download yani indirme hızları bölümü hız arttırma gerçekleştirir. Genellikle kullanıcılar, sadece download yani indirme yapmak ve upload yapmak istememektedir. Bazı kullanıcılar upload yapıldığı zaman, hızın düşeceğini düşünmektedir. Öte yandan upload yapan IP adresleri arasında da yer almaktan kaçınmaktadır.

Bu kullanıcılar, genel olarak Leecher olarak adlandırılırlar ve yaptıkları işlem, sistemin mantık çerçevesi dışında kaldığı için çok da iyi karşılanmazlar. Üstelik hız konusunda olumsuz etkilediği düşünüldüğünde, kimi durumlarda upload avantaj haline gelebiliyor. Ancak upload bölümü, sanılanın aksine hızı yavaşlatmakla kalmayıp, indirme hızına pozitif etki de sağalamaktadır. Elbette ki düzgün bir hız seçimi ile bu kazanım yaşanabilir. Upload bölümünden “limit manually to” bölümünü açık hale getirdikten sonra, manuel hız ekleme yapmak doğru olacaktır. Bunun için esas kıstas, sahip olduğunuz internet paketinin maksimum hızı olacaktır.

Örneğin 24Mbps bir internet bağlantınız varsa, upload hızını 25 kb/s yapmak doğru bir hamle olacaktır. Kilobayt cinsinden internet paketinin maksimum hızının bir fazlasını, manuel upload hızı olarak ayarlamak gerekmektedir.

Daha sonrasında ise download yani indirme hızında da bir ayar yapılabilir.

Burda da yine esas kıstas, internet indirme hızı olacaktır. Yine 24Mbps bir bağlantınız olduğunu varsayarsak, download bölümü 26Mbps yani iki fazlası olarak ayarlanabilir. Download bölümü de kb/s cinsinden olduğu için, upload gibi direk yazmak yerine, kb cinsinden 26Mbps karşılığını yazmak gerekiyor. Bu noktaya dikkat etmekte fayda var. İstenirse bu bölüm varsayılan hali ile 0 yani limitsiz olarak da bırakılabilir. 1 Mbps, saniyede 125 kilobyte indirme anlamına gelmektedir.

Zira download hız tercihi, upload hız tercihi kadar torrent indirme hızı üstünde büyük bir fark oluşturmayacaktır.

torrent hızlandırma ayarları

Torrent hızlandırma ayarları bölümündeki bir diğer değişiklik, “BitTorrent” başlığı kapsamında yapılacaktır. Burada ilk olarak Global limit 201 olarak, Peer torrent limit ise 51 veya 52 olarak değiştirilebilir.

Aktif transfer limiti ve aktif indirme limiti bölümü ise, tamamen internet hızınızın durumu ile ilgilidir. Eğer aynı anda 5’den fazla indirme işlemi yapmak istiyorsanız, bu ayarları kendinize göre değiştirebilirsiniz. Ancak tahmin edilebileceği gibi aynı anda birden fazla indirme yapmak, toplam internet hızını bölmek anlamına gelecektir.

Bu konuda da kullanıcılar, kendilerine göre tercih yapabilirler. BitTorrent ve uTorrent indirme hızlandırma ile ilgili bu başlıca maddeleri yerine getirmek, ciddi bir hız artışı ortaya koyabilir. Bunlarla beraber tercih edilecek doğru program da uzun vadede daha iyi bir deneyim alınmasına imkan sunacaktır.

Temel olarak en hızlı ve en iyi torrent programları detaylarına ek olarak indirme hızlandırma teknikleri konsunda da detayları aktarmak, normal bir kullanıcı için önemli başlıkları açıklamak anlamına gelmiş oldu. Bu konu ile ilgili yaşanacak yeni gelişmeleri ve rehber içerikleri, güncel bir şekilde detaylarıyla aktarmaya devam edeceğiz. Sizler de aşağıdaki yorumlar bölümümüzden, kendi tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

6 Yorum

 1. Bilindik isimler dışındakilere pek güven olmuyor. bittorrent ve utorrent ikilisi iyi. Ama utorrentin güvenlik açığı kapandı mı kapanmadı mı hala belli değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here