Torrent Nedir? (Torrent ve BitTorrent Hakkında Her Şey!)

torrent

Torrent, indirme için gerekli olan meta bilgilerinin yer aldığı dosya için kullanılan bir ifadedir. Sanılanın aksine torrent, peer to peer yani P2P protokolü anlamına gelmemekle birlikte, bu protokolün işleme alınması için gerekli bilgileri içeren dosyadır. Torrent dosyası olarak da tarif edilebilecek bu açılım, çok sık bir şekilde BitTorrent ile karıştırılmaktadır. Dolayısıyla torrent ve BitTorrent arasındaki farkı çok iyi anlamak gerekmektedir. Haber Tekno olarak hazırladığımız bu makalemizde, “Torrent nedir?” sorusunun tüm detaylarını aktarmakla beraber, “BitTorrent nedir?” sorusu için de gerekli tüm detayları aktarıyor olacağız.

torrent nedir

Böylelikle torrent ve BitTorrent farkını da daha net olarak anlamak mümkün olacaktır.

Daha önce de ifade edildiği gibi bu ismin, P2P protokolünü ifade etmemektedir. Bu isim peer-to-peer sisteminin başlatılması için gerekli metadata bilgilerinin yer aldığı dosyayı tanımlamak için kullanılır. BitTorrent indirme işlemlerinde kullanılan bu dosya, “.torrent” uzantısına sahiptir. İndirme işleminin başlanması için bu torrent dosyasına ihtiyaç duyulmaktadır. Torrent dosyası içerisinde şu bilgiler yer almaktadır:

 • Dizin ve/veya dosya için önerilen isim
 • En az 1 izleyici URL bilgisi
 • Dosyaların bölünmüş ve bu bölünmüş parçaların boyut miktarı bilgisi
 • Dosya uzunluk bilgisi
 • Alt dizin isimleri ve dosya isimlerinin tüm listesi
 • Bayt olarak toplam dosya boyutu

Torrent dosyası indirme işleminden sonra, herhangi bir torrent programı ile açıldığı zaman, gerekli olan tüm bilgilere bu dosya aracılığı ile erişilir ve P2P yani peer-to-peer protokolü ile birlikte dosya indirme işlemi başlatılır. Bu programlar arasında en popüler olanlar, protokolün kendi programı BitTorrent, qBitTorrent ve uTorrent programlarıdır. Bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırladığımız “Torrent Programları” makalemize de bakabilirsiniz.

Kısaca torrent nedir diye merak ediyorsanız, BitTorrent indirme işlemi için gerekli olan bilgilerin yer aldığı bir dosya olarak tanımlamak da mümkündür.

BitTorrent nedir?

BitTorrent nedir

BitTorrent, ikiden fazla istemci arasındaki yani eş uçlar arasındaki dosya transferini gerçekleştiren ağ protokolüdür. Daha çok sürü benzeri bir yaklaşım olarak da tarif edilen BitTottrent, P2P yani peer-to-peer ağ paylaşım teknolojisi anlamına gelir. Ağ paylaşım protokolü olan BitTorrent, aynı zamanda BitTorrent Client ile indirme programı servisi de sağlamaktadır. Daha önce ifade edilen torrent dosyası, bu süreçte kendini göstermektedir. Karşılıklı indirme işleminin başlaması için gerekli olan bilgiler, torrent dosyası ile elde edilir ve indirme işlemi BitTorrent programı ile başlatılmış olur.

Birçok istemci bir araya getirilerek, bu istemciler arasında dosya akışı sağlanmış olur ve dosya indirme yapılmaya başlanabilir.

torrent terimleri

BitTorrent indirme sürecinde en çok karşılaşılan tabirler ve açıklamaları ise şu şekildedir:

 • Name: Torrent’ten indirilecek dosyanın ismi
 • Size: İndirilen dosyanın toplam boyutu
 • Done: P2P ile indirilen dosyanın indirme yüzdesi
 • Status: Torrent dosyasının hangi seviyede olduğunu ifade eden bölüm (indiriliyor, bekleniyor veya gönderiliyor gibi ifadeler yansıtılır)
 • Seeds: İndirilen dosyanın tam halini içeren ortak veya ortakların sayısını ifade eder
 • Peers: İndiren kişi gibi aynı işlemi yapan başka eşleri ifade eder. Dosyanın tamamına sahip değildir, lakin indirme işlemi yaparken aynı zamanda gönderme işlemi de gerçekleştirir. Kısaca o anda torrent dosyasını kullanarak torrent indirme yapan istemci sayısı olarak da tarif edilebilir.
 • ETA: İndirme hızına göre dosyanın tamamlanması için gerekli olan ortalama vakit anlamına gelmektedir.
 • Leecher: Torrent indirme işlem sırasında, aynı zamanda upload yani yükleme yapmayan sistemler için kullanılan ifadedir.

Torrent indirme işlemi nasıl gerçekleşir?

Torrent indirme işlemi nasıl

Torrent ve BitTorrent konusunda bilinmesi gereken detayları aktardıktan sonra, tüm bu indirme işleminin nasıl gerçekleştiğine de değinmekte fayda var. Öncelikle indirme işlemi yapılacak olan PC, Mac veya herhangi başka bir mobil cihaza, torrent indirme programı indirmek ve kurmak gerekiyor.

Daha sonrasında da indirmek istenenin, torrent dosyasını bulmak gerekiyor. Çeşitli torrent sitelerinden bu dosyaları indirmek mümkün. Daha önce torrent indirebileceğiniz “Torrent Siteleri” ile ilgili detaylı bir makale hazırlamıştık. O makalemizden torrent sitelerine ulaşabilirsiniz. Torrent dosyasının da indirilmesinden sonra, “.torrent” uzantılı bu dosya, BitTorrent veya uTorrent gibi programlar ile çalıştırıldıktan sonra, indirme işlemi başlamış olacak.

Bu noktada indirilecek dosyanın tamamı, en az bir noktada yer almak zorundadır. Tek bir kişinin indirme yapacağını varsayarak söylemek gerekirse, torrent indirme başladığında, sadece indiren ve dosyanın bulunduğu sistem arasında bir bağlantı kurulur ve karşılıklı dosya transferi başlar.

Ancak bu noktada, indirme hızı sadece dosyanın tamamını barındıran sistemin upload yani yükleme hızı ile sınırlı kalır. Bu noktada BitTorrent protokolünün bir diğer önemli noktası ortaya çıkmaya başlar. Eğer indiren sistem sayısı birden fazla sayıya ulaşırsa yani peers sayıları da artarsa, tüm istemciler dosyanın tamamını aynı yerden çekmeye başlarken, aynı zamanda kendi indirdikleri dosya parçalarını da diğer istemciler ile paylaşmaya başlar.

Daha sonrasında dosyanın tamamını indiren sistemler, dilerse seed olarak dosyayı paylaşmaya devam edebilir. Sayı arttıkça dallanma meydana gelir ve sürü sistemi gerçekleşmeye başlar. En sonunda ise hem dosyanın tamamının yer aldığı sistemden, hem de parça parça yer alan diğer sistemlerden oluşan bir paylaşım ağı meydana gelir. Böylece hem indirme hızları hem de dosyanın tamamının yer aldığı sistemin yoğunluğu nispeten azalmış olur.

Herkes paylaşma sistemi oluşturabilir mi?

torrent p2p

Torrent dosyası oluşturma işleminin, internet bağlantısı olan herkes tarafından oluşturulabileceğini söylemek mümkün. Yani internete bağlı olan herkes, paylaşmak istediği bir dosyayı, BitTorrent protokolü ile paylaşabilir. Bu bağlamda dosyanın tamamını barındıran ilk sistem, dosyayı oluşturan bilgisayar olacaktır. Daha sonrasında istemcilerin artması ile beraber, peer sayılarının artması ile dallanma olacak ve hatta seed sayıları da artacaktır.

Torrent yasal mı?

Torrent yasal mı

Torrent’in yasal olup olmaması veyahut güvenilir olup olmaması, tamamıyla indirilen dosyanın içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Daha önce de açıklandığı üzere torrent ve BitTorrent, dosya paylaşma sistemini meydana getirir. Yani sistemin esası, herhangi bir yasal problem veya güvenlik sorunu meydana getirmez. Ancak torrent oyun indirme, film indirme veya herhangi bir telif hakkı bulunan dosyaları indirme, yasal problemleri de ortaya çıkartabilir. Zira torrent istemcilerinin IP bilgileri, indirme programları üzerinde görünmektedir.

Lakin torrent’ten indirilen dosyanın herhangi bir telif problemi bulunmuyorsa veyahut indirilen dosya herhangi bir zararlı yazılım içermiyorsa, sistemin yasal olup olmaması konusunda bir problem bulunmamaktadır. Her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaya devam eden torrent indirme sistemi, bundan sonraki zamanlarda da kullanıcı sayısını artırmaya devam edecektir. Hem pratik yapısı hem de çeşitli avantajları ile birçok firmanın kendi dosyalarını da bu sistemden indirmeye sunması, gelecek için de temellerini sağlamlaştırıyor.

Bazı dönemlerde ismi farklı konularla gündeme gelse de daha önce de ifade edildiği gibi P2P sistemi ile bu sisteme hangi dosyaların alet edildiğini birbirinden iyi ayırt etmek gerekiyor. Toparlamak gerekirse her iki konu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları tek bir makale kapsamında bir araya getirmiş olduk. Bundan sonraki süreçlerde daha farklı detaylar ile ilgili detayları da aktarmaya devam ediyor olacağız.

2 Yorum

 1. Seed4 VPN kullanın 1 yıllık yasal vpn’dir . Torrent’te sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum . Internet hızını en yüksek [1.7 mb/s] gördüm sizin hakkınızda bir şey söyleyemem. İyi Günler

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here