Tim Cook’tan Donald Trump’ın Seçimine İlişkin Açıklama!

Donald Trump'ın Başkan seçilmesinin ardından, Apple CEO'su Tim Cook, konu ile ilgili tüm Apple çalışanlarına mail gönderdi. İşte detaylar!

Tim Cook'tan Donald Trump'ın Seçimine Tepki

Birleşik Devletler’in yeni Başkanı seçilen Donald Trump, beklentileri yıkması ile seçilmesinden sonra, dünyanın geri kalanında olduğu gibi, Birleşik Devletler’de de birçok farklı etki oluşturdu. Bu etkileri, en çok teknoloji firmaları da almış gibi görünüyor. Stok sorunlarının baş göstermesi ile karşı karşıya kalan teknoloji firmaları, çalışmalarına hız katmak durumunda kaldı.

Bu konulardan farklı olarak Apple için Donald Trump’ın başkan seçilmesi, Tim Cook tarafından da çalışanlarına bir açıklama maili göndermek durumunda kalmasına sebep oldu.

Donald Trump ve Apple!

Öncelikle belirtmek gerekirse Donald Trump ile Apple, daha önce de karşı karşıya gelmişti. Hatırlanacağı üzere Apple, San Bernardino olayı ile ilgili FBI tarafından kilidinin açılması isteği ve iOS platformuna arka kapı açılması talebi ile günlerce gündemde kalmıştı. Bu süreçte yeni POTUS Donald Trump, Apple’a kilitli iPhone modelini açması konusunda istekte bulunmuştu.

Apple ve Donald Trump’ın karşı karşıya gelmesi, sadece bununla da sınırlı değil. Daha önce de Donald Trump, Apple’ın üretim fabrikalarını Birleşik Devletler sınırları içerisine taşımasına dair istekte bulunmuştu.

Tüm bunların dışında, Donald Trump’ın başkan seçilmesi, Birleşik Devletler’in en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple için farklı bir açıdan daha tehdit oluşturuyor izlenimi ortaya çıkmış durumda. Zira, bilindiği gibi Apple CEO’su, Amerika’nın en büyük teknoloji şirketlerinin CEO görevini üstlene tek eşcinsel yönetici konumunda. Donald Trump’ın da geleneklere bağlı bir düşünce tarzının olduğu bilinmesi, yatırımcıları Apple ile ilgili karamsar düşüncelere itmiş oldu.

Tim Cook'tan Donald Trump'ın Seçimi

Tim Cook’tan, Apple çalışanlarına mail!

Tüm bunların neticesinde Apple CEO’su Tim Cook, tüm Apple çalışanlarına bir bildiri yayınlamayı doğru bulmuş.

Tim Cook’un yayınladığı mailin içeriğinde, doğrudan Apple çalışanlarına hitap ederek, Apple içerisinde Donald Trump’un seçimi ile ilgili yoğun olarak görüşler paylaşıldığı ve bu durumun, Apple’ın “Kutup Yıldızı” olmasına engel olmaması gerektiğine, her ne olursa olsun Apple’ın gelişim göstermesine devam etmeye ve “Kutup Yıldızı” olarak kalmayı sürdürmesi gerektiğine yönelik detaylar bulunuyor.

Öyle görünüyor ki Donald Trump ve Apple ile ilgili birçok Amerikalı vatandaşın da endişeleri bulunuyor. İlerleyen dönemlerde, yeni POTUS Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna geçmesiyle beraber, ekonominin ve teknoloji şirketlerinin nasıl etkileneceği büyük merak konusu haline gelmiş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here