Tim Cook Apple’ı Nasıl Amerika’nın İlk 1 Trilyonluk Şirketi Yaptı?

tim cook

2011 yılında Apple CEO’su olarak atanan Tim Cook için başta pek çok şüphe vardı. Endüstri mühendisi olan Cook, Apple için işler kötüye giderken yani 2011 yılında şirketin başına geçti ancak pek çok kişi Steve Jobs’ın mirasının yaşamakta zorluk çekeceğine inanıyordu. Pek çok analist de aynı düşüncedeydi ve Cook’un şirketi yeterince dinamik hale getiremeyeceği endişesi hakimdi.

Ancak zaman içerisinde bu endişeler yerini şaşkınlığa bıraktı zira Cook gerçekten de iyi işler çıkarıyordu. Öncelikle Apple Exxon Mobil’i geçerek en değerli şirket konumuna ulaştı ve sonrasında büyüme durdurulamaz bir şekilde varlığını sürdürdü. Peki, bütün bunlar nasıl oldu?

tim cook

Tim Cook Apple için neler yaptı?

Apple pek çok yan ürüne sahip olsa da şüphesiz ki iPhone sayesinde inanılmaz başarılar elde etti. Hatta şirketin büyümesindeki anahtar ürünün iPhone olduğunu söylemek mümkün. Özellikle zaman içerisinde geliştirilen ve yapay zeka yardımıyla mükemmel imkanlar sunmaya teşvik edilen iPhone, oldukça büyük bir kullanıcı ağına ulaşmayı başardı. Yani Apple Tim Cook ve aynı zamanda iPhone sayesinde bugünlere geldi diyebiliriz.

Öncelikle iPhone modellerindeki değişimden bahsedelim. Öncelikle Apple 2016 yazında bir milyarıncı iPhone modelini sattı. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana home tuşuna sahip olan cihazın, zaman içerisinde home tuşu da yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Ayrıca iPhone X modeli 1000 dolarlık fiyat bariyerini geçerek bir başka başarıya daha ulaştı. Bu yüksek fiyata rağmen iPhone X, diğer modeller arasında en fazla satılan oldu ve şirkete finansal anlamda inanılmaz bir katkı sağladı.

tim cook

Tim Cook yeni iPhone modellerinde bu başarıyı sürdürebilecek mi?

Apple CEO’su Tim Cook için sıradaki soru ise şüphesiz ki “Yeni iPhone modelleri hali hazırdaki başarıyı sürdürebilecek mi?” olacaktır. Önümüzdeki Eylül ayında üç yeni modelini piyasaya sürecek olan teknoloji devi Apple, hala mevcut cihazları ile birinci sırada yer alıyor ve yerini başkasına bırakacak gibi de görünmüyor.

Şu anda Apple yalnızca tablet kategorisinde bir düşüş yaşıyor. Son dönemde iPad modelleri 329 dolardan başlıyor ve Pro modelleri 649 dolara kadar yükseliyor. Tablet pazarı bu düşüşten kurtulamayabilir ancak yine de kaybolması gibi bir durum söz konusu değil.

Tim Cook’un saatinden esinlenilerek piyasaya sürülen Apple Watch ise yine şirketin popüler ürünleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda yakında yeni modellerinin piyasaya sürülmesi beklenen AirPods kulaklıkların da büyük bir pazar payına sahip olduğunu söylemek mümkün. Hatta kulaklıklar suya karşı dayanıklı ya da gürültüyü önleyebilecek bir teknolojiye sahip olabilir.

Sonuç olarak Apple şu anda gerçekten başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor ve bu noktada CEO Tim Cook ve iPhone modellerinin katkısı inanılmaz düzeyde. Cook’un Apple’ı Amerika’nın ilk 1 trilyon dolarlık şirket haline getirmiş olması, Steve Jobs’ın başarısını yakalayamayacağını düşünen kişiler için son derece şaşırtıcı oldu dese yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here