Tim Cook, Apple’ı Sıkıcı Hale Getirmekle Suçlanıyor!

Eski bir Apple mühendisi, Tim Cook'u Apple'ı sıkıcı bir şirket haline getirmekle suçluyor. İşte Tim Cook'a yönelik eleştirinin detayları!

Tim Cook
Tim Cook

Eski Apple mühendisi Bob Burrough, Tim Cook’a yönelik yaptığı eleştirilerle Apple’ı sıkıcı bir hale getirmekle suçladı ve Tim Cook’u, Microsoft CEO’su When Ballmer ile karşılaştırdı.

Tim Cook ve Steve Jobs
Tim Cook ve Steve Jobs

Apple, ilginç ürünlerle bilinirliğini, sıkıcı şirket profiline doğru ilerletiyor!

Bob Burrough
Bob Burrough

Hem Steve Jobs hem de Tim Cook yönetiminde Apple mühendisi olarak görev almış Bob Burrough, CNBC tarafından detaylandırılan açıklamalar kapsamında, dikkat çeken birçok satır başı bulunuyor. Bob Burrough’a göre Tim Cook, yenilikçilikten uzaklaşıyor, sıkıcı bir şirket profiline doğru ilerliyor.

Yaptığı açıklamalarda Burrough, neden böyle bir çıkarımda bulunduğunu da detaylandırdı. 2007 yılındaki Apple ortamında, en önemli şeyin proje olduğunu ve bu bağlamda şirketin tamamının, projeye yönelik katkı sağlayabileceğini dile getirdi. Önceden Apple’da, herhangi bir departmandaki sorumlu, ihtiyaç olduğunda farklı bir projeye katkı sağlayabilir, yenilik sunabilir ve gelişime destek verebilirdi, diyen Bob Burrough, o dönemlerde gelen sorulara ve sorunlara, “benim görevim değil” cevabının kesinlikle verilmediğini vurguladı. Böylece Apple’ın, en iyi ürünleri ortaya koymak adına ciddi çalışmalar sergileyebildiğini ifade etti.

Tim Cook - Steve Jobs - Phil Schiller
Tim Cook – Steve Jobs – Phil Schiller

Tim Cook ile Apple, When Ballmer’ın Microsoft’una dönebilir!

Öte yandan Burrough, When Ballmer’ın Microsoft’u Bill Gates’ten devraldıktan sonra, şirket gelirlerini 3 katına çıkarmasına rağmen, mobil taraftan yoksun kalmasına da dikkat çekiyor. Nitekim Apple’ın da söz konusu bu “sıkıcı” profilini devam ettirirse, Microsoft’un düştüğü duruma düşebilir yorumunu ortaya atmış oluyor.

When Ballmer - Tim Cook
When Ballmer – Tim Cook

Tüm bu gelişmelerden ayrı olarak Apple, daha çok bir iPhone şirketi olmaya yolunda ilerliyor izlenimi, tüm kesimler tarafından “ortak algı” olarak nitelendiriliyor. 2016 yılında ilk kez Apple’ın gelirlerinde yaşanan gerilemenin sorumlusu da aynı şekilde iPhone satışlarıydı.
Anlaşılan o ki 2017 yılı, Apple için önemli bir yıl olacak. Tüm ürün gamlarındaki atılacak adım, Tim Cook ve Apple’ın geleceği ile ilgili oluşacak tüm düşüncelere şekil verebilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here