Theranos 2019’da Kan Testi Laboratuarını Yeniden Çalıştırabilecek!

Theranos, kan testi laboratuarını yeniden çalıştırabilmek için belirli bir meblağ ödemek ve 2019 yılına kadar beklemek zorunda. İşte tüm detaylar!

Theranos CEO'su Elizabeth Holmes
Theranos CEO'su Elizabeth Holmes

Theranos, geçtiğimiz Salı günü kan testi laboratuarlarının düzenlenmesinden sorumlu resmi kurum olan Centers for Medicare and Medicaid Services ile anlaştığını duyurdu. Anlaşmanın bir parçası olarak firma 30 bin dolar ödeme yapmak zorunda ve önümüzdeki iki yıl boyunca da bir klinik laboratuara sahip olamayacak ya da işletemeyecek. Buna karşılık olarak da CMS, Theranos’un kan testi laboratuarı çalıştırmak için gerekli olan CLIA sertifikasını iptal etmeyecek.

theranos

Bu yaşananlar sonrasında Theranos’un basın açıklamasında ise firmanın düzenleyici otoriteler ile birlikte bu inovatif teknolojiler üzerinde çalışmak istediği ifade edildi. Geçtiğimiz Ocak ayında Wall Street Journal, firmanın bütün kliniklerini kapatmaya karar vermesinden birkaç gün önce CMS incelemelerinde başarısız olduğunu bildirmişti. Bundan bir yıl önce ise firmanın Kuzey Kaliforniya’daki laboratuarı bir denetimde başarısız olmuştu.

Theranos topa tutuldu!

Ekim ayında ise Theranos klinik laboratuarlarını çalıştırmak yerine sadece teknolojisini geliştirmek için odaklandı. Bu teknoloji ise az sayıda işlevsel kan yerine daha fazlasını gönderip incelemeye yönelik bir teknolojiydi. Bunun yanı sıra bu teknoloji kanın daha kolay işlenebilmesi anlamına geliyordu. Ancak firma Ağustos ayında merkeziyetçi olmayan bir laboratuar olarak anılıyordu.

2015 yılının Ekim ayında ise Theranos’un efsanesi gün yüzüne çıktı. Bu da Wall Street Journal’ın firma hakkında kan testinin doğruluğunu sorgulayan bir soruşturma başlatmasından sonra oldu. Tüm bunların ardından pek çok yatırımcı ve hasta firma ile ilişiğini kesme kararı aldı. Theranos ise bu asılsız iddialara şiddetle karşı geleceğini ve tepki vereceğini açıkladı.

Theranos’un faaliyetleri neden durduruldu?

2015 yılında Theranos’un yaptığı kan testlerinin başarısız olduğu hakkındaki iddialar günden güne güçlenmeye başladı. Bu nedenle itibar kaybetmiş olan firma hakkında Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu ve Sağlık Bakanlığı tarafından bir inceleme başlatıldı. Sonrasında ise firmanın faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Bu noktada firmanın kurucusu Elizabeth Holmes’ün serveti ciddi bir darbe aldı ve uzun bir süre de Holmes’ün adını ekonomi haberlerinde duyduk.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here