tesla

Tesla Motors firması üreteceği ucuz sedan araçlar ve yeni araç tipleri için enerji üretecek olan, maliyeti de 5 milyar doları aşan fabrikasını bitirmek için hızla çalışıyor. Bu devasa fabrikanın inşasında çalışanların sayısını iki katına çıkaran firma yapım işlemlerinin olabilecek en kısa süre içerisinde bitmesini hedefliyor. 3.000 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan devasa fabrikanın inşasında 1.000 işçi haftanın yedi günü iki vardiyalı olarak çalışıyor.

Tesla’nın baş teknik subayı ve kurucu ortağı olan JB Straubel, araç üretimlerinden önce her şey için hazırlıklı olmaları gerektiğini dile getiriyor. Ayrıca inşaat planlarını hızlandırdıklarını söyleyen kurucu ortak inşaatın en kısa sürede bitmesi için büyük emek sarf ettiklerini vurguluyor.

tesla

Tesla Model 3 bataryaları için çok çalışıyor!

Tesla, önümüzdeki yıl üreteceği 35.000 dolarlık Model 3 sedan araçların tanıtımından önce fabrikanın tamamlanmasını hedefliyor. Bu araçların Model S serisinin en uygun fiyatlı modelleri olacağını da belirtelim. Hatırlayacağınız üzere firma Model 3’ü bu yılın başlarında duyurmuştu ve büyük talep toplamıştı. Firmanın CEO’su Elon Musk ise 2018 yılına kadar satışın 500.000’e ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Bunun için de elektrikli araçlar için en düşük batarya maliyeti için harekete geçtiklerini dile getirdi.

Şimdiden bataryaların yapımı adına birçok adım atan firma Panasonic firması ile de anlaşma yaptı ve Panasonic şimdiden 1.6 milyar dolarlık akü hücresi sözü verdi. Elbette bunun için çalışmaların hızlanması ve olabildiğince çabuk bitmesi gerekiyor. Bu nedenle Panasonic birçok insanı işe almaya başladı ve Tesla için gerekli olan akü hücrelerinin üretimini hızlandırdı.

tesla

Elon Musk’ın planları bunlarla sınırlı değil!

Tesla için büyük planları olan Elon Musk, daha ağır ve enerji depolayabilen araçlar üretme hedefinde. Bunun için SolarCity ile iş birliği içerisine giren firma, bu birleşme için 2.8 milyar dolarlık bir teklif sundu. Şu anda inşası devam eden fabrikanın çatısı tamamen SolarCity’nin panelleri ile kaplanabilir. Bu şekilde devasa fabrikaya ek bir güç sağlanması hedefleniyor.

Anladığımız kadarıyla Tesla önümüzdeki süreçte gerçekten de ilgi çekici işler yapacak ve üreteceği araçlar ile gündemde büyük bir yer edinecek. İnşaasına devam ettiği fabrika için ciddi bir emek sarf eden firmanın emeklerinin boşa gitmemesini diliyoruz. Bakalım ilerleyen günlerdeki gelişmeler nasıl olacak.

 

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here