Tesla Roadster ve Bugatti Chiron

Tesla Motors tarafından bir süre önce duyurulan yeni Tesla Roadster hem otomobil dünyası hem de teknoloji haberleri kapsamında oldukça geniş bir yer buldu.

Tasarım ve teknik detayları ile otomobil dünyasını meşgul eden Tesla Roadster, elektrikli motoru ve teknoloji ile olan iş birliği sayesinde teknoloji tarafında yoğun bir şekilde yer aldı.

İddialı tasarımı ve teknik detayları ile geleneksel içten yanmalı motorları hedef alan yeni süper spor Tesla Roadster, kısa bir süre içinde Bugatti Chiron ile karşılaştırılmaya başladı.

Peki, tasarımı bir kenara bırakacak olursak teknik detaylar hesaba katıldığında Tesla Roadster ve Bugatti Chiron karşılaştırma tablosu nasıl şekilleniyor?

Tesla Roadster ve Bugatti Chiron karşı karşıya!

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Tesla Roadster ve Bugatti Chiron karşı karşıya geldiğinde, ilk olarak 0-60 mph yani yaklaşık olarak 96,56 km değerine karşılık gelen başlık ile başlamak gerekiyor.

Yuvarlak hesap 0-100 km olarak düşünüldüğünde Tesla Roadster, 1.6 saniye ile çok ciddi bir seviye elde ediyor. Buna karşın dünyanın en hızlı otomobillerinden Bugatti Chiron 0-100km değeri, 2.4 saniye sınırında kalıyor.

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron

0-100 mhp yani 0-160,93 km barajında ise Tesla Roadster, 4.2 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bu hıza ulaşmak için Bugatti Chiron’un ihtiyaç duyduğu süre ise 5 saniyede kalıyor.

Resmi olarak açıklanan bilgilere göre Tesla Roadster modelinin ulaştığı maksimum hız, 250+ mhp yani yaklaşık olarak 402+ km/s belirtilmiş. Nitekim şu an için net bir cevap aktarılmıyor.

Buna karşın Bugatti Chiron için maksimum hız, 261 mhp yani yaklaşık olarak 420 km/s olarak açıklanıyor. Bu konuda net bir karşılaştırma yapmak mümkün olmuyor. Zira Tesla Roadster için net bir değer mevcut değil.

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Tek depo ile Bugatti Chiron, 286 mil yani yaklaşık 460 km yol kat edebiliyorken, tek şarj ile Tesla Roadster 620 mil yani 997 km yol kat edebiliyor. Bu konuda da Tesla Roadster’in net bir üstünlüğü bulunuyor.

Elbette ki tek şarj için gereken süre ile tek depoyu doldurmak için gerekli süreyi bir kenara bırakırsak…

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron

Tesla Roadster ve Bugatti Chiron fiyatları nasıl?

Tüm bunların dışında son olarak belirtmek gerekirse 4 kişilik tasarlanan başlangıç Tesla Roadster fiyatı, 200 bin dolar olarak belirlenmiş durumda. Alınan ekstralar ile 250 bin dolar seviyesine çıkmak mümkün.

Diğer yandan Bugatti Chiron fiyatı ise 3 milyon dolar olarak aktarılıyor.

Tüm bunların dışında bir diğer süper spor otomobil üreticisi de elektrikli otomobil alanında ismini duyurmaya hazırlanıyor. Resmi açıklamalara göre Ferrari elektrikli otomobil modelleri, Roadster karşılaştırmalarına konu olacak.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here