tesla elon musk

Geçtiğimiz pazartesi günü ünlü otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değeri 51 milyar dolar ile General Motors’un değerini aşmayı başardı. Bu sayı da firmanın 2016 yılındaki değerinden 15 milyar dolar daha fazla. Ayrıca Ford’dan da 7 milyar dolar daha fazla olduğunu ekleyelim. Yani Tesla hisseleri ciddi anlamda dikkat çekici.

Aslında bunların hiçbiri bir anlam ifade etmiyor. Zira Tesla’nın iş temelleri geçtiğimiz yılın sonlarından bu yana bariz bir değişim göstermiş değil. Firma 2017 yılında 2016 yılındakinden 20,000 daha fazla araç üretmiş ki bu da büyük bir gelişme olarak adlandırılamaz.

Tesla hisseleri yükselişindeki sebep ne?

Tesla’nın bu muazzam yükselişinin bir açıklaması da firmaya karşı bahse girmiş olan tüccarların havlu atması olarak gösterilebilir. Eminiz ki bu gelişme sonrasında onlar da hisse senetlerini satın almış olmayı dilerdi. İşte bu bir anlam ifade ediyor!

Tesla Wall Street’teki en kısa stoklardan bir tanesidir ve açıktan satış yapanlar da şu dönemde ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bir finansal analiz firması bu yıl açıktan satış yapanların 3,2 milyar dolar kaybettiğini tahmin ediyor.

Tesla’nın yükselişi endişe verici bir olay mı?

Ancak Tesla’nın temel iş kolu lüks ve elektrikli otomobiller alıp satmak olduğu için bu noktada firma aşırı derecede değer kazanmış durumda. Ancak bu durum yeni yatırımcılar için endişe verici olarak nitelendiriliyor.

Yine de analizciler Tesla hisseleri artışının süreceğini ve ileriki dönemde firma araçlarının her adımda görüleceğini öne sürüyor. Bakalım Tesla’nın geleceği konusunda yapılan analiz ve tahminlerden hangileri doğru çıkacak?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here