Tesla, Ev ve İş için Yeni ‘Pillerini’ Duyurdu!

Tesla, Powerwall ve Powerpack isimli yeni ev için hazırladığı pillerini duyurdu. İşte yeni Powerwall ve Powerpack ile ilgili detaylar!

Elektrikli otomobil noktasında başı çeken üreticilerden olan Tesla, bununla beraber enerji sistemleri ve depolama ürünleri ile de çeşitli çalışmalar yapan bir firma olma özelliğine sahip. Özellikle yeni nesil elektrikli arabalarında kullandığı pil teknolojileri ile şaşırtıcı derecede uzun sürüş mesafeleri elde etmeyi başaran Tesla, üzerinde çalıştığı ev ve iş yerlerinde kullanılabilecek güçlü yapıdaki yeni nesil pillerini duyurdu.

Tesla Powerwall ve Powerpack modelleri!

Tesla, Ev ve İş için Yeni Pillerini Duyurdu! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri - güncel teknolojik gelişmeler - en son teknoloji haberleri - (1)

Tesla Energy bölümünün duyurduğu iki farklı model olan Powerwall ve Powerpack ürünleri, ev kullanımı ve daha yoğun enerji ihtiyacı olan işletmelerin kullanımı için hazırlanmış durumda. Powerwall detaylarından başlamak gerekirse, isminden de anlaşılabileceği üzere iç veya dış olmak üzere evde bulunan herhangi bir duvara monte edilerek, kullanıma açık güç çıkışı sağlayan bir batarya olma özelliğine sahip.

Bu güç çıkışı ise istenildiği şekilde kullanıma açık bir durumda. Öyle ki elektrik kesintilerinde doğrudan tüm eve yönlendirilebilirken, bunun dışında herhangi bir elektrikli cihaz için, güç çıkışı olarak da kullanılabiliyor. 10 kWh ve 7 kWh gücü sunan iki farklı Powerwall modellerinin, en dikkat çeken yönü ise güneş panelleri sayesinde şarj edilebiliyor olması. Bu sayede, deyim yerindeyse organik enerji elde etmek mümkün hale geliyor. Böylelikle gün içinde, ihtiyaç halinde ya da gün sonu ihtiyaçları doğrultusunda depolanan ücretsiz enerjiyi kullanmak mümkün oluyor.

Tesla, Ev ve İş için Yeni Pillerini Duyurdu! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri - güncel teknolojik gelişmeler - en son teknoloji haberleri - (2)Ev alanını işgal etmesini istemeyen kullanıcılar için, ev dışı monte imkânı sağlayan dâhili batarya ısı koruma sistemli Tesla Powerwall modelleri, böylelikle istenmeyen kalabalığında önüne geçebiliyor.

Tesla, Ev ve İş için Yeni Pillerini Duyurdu! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri - güncel teknolojik gelişmeler - en son teknoloji haberleri - (3)

Tesla Energy’ nin duyurduğu diğer model olan Powerpack modeli ise daha büyük enerji ihtiyaçlarına cevap verebilme yeteneğine sahip. Zira 100 kWh gücündeki tek hücreler istendiği takdirde birleştirilerek, 500 kWh ve 10 MWh aralığında ki değerlere kadar yükseltilebiliyor.

Tesla, Ev ve İş için Yeni Pillerini Duyurdu! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri - güncel teknolojik gelişmeler - en son teknoloji haberleri - (4)

Yine benzer özellikleri sağlayan Powerpack, yoğun enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanmış daha çok kurumsal bir ürün niteliğinde değerlendirilebilecek seviyede konumlandırılmış.

Tesla Energy’ nin açıklamaları, bu bataryaların bir yılı aşkın süredir test aşamasında olduğu ve hali hazırda birçok alanda kullanılıyor olduğu yönünde.

Fiyat noktasında ise Powerpack ile ilgili gelen bilgiler 9 yıllık hazırlanan kiralama paket ücretinin 5,000$, doğrudan satın alınan 10 kWh modelinin ise 7,140$ ile fiyatlandırılacağı aktarılıyor. Ayrıca kiralama paketi içerisinde ise ekstra hizmetlerde yer alıyor.

Powerwall ve Powerpack isimli ürünlerin, son kullanıcıya satışına ise yaz ayları sonunda başlanılacağı öngörülmekte. Satışların ardından elde edilen başarı ile öyle görünüyor ki güneş enerjisinin, ev kullanımlarında doğrudan etkisini gösteren ilk teknolojik ürün hazırlayan firma olarak Tesla, kendini bu alanda da göstermiş olacak.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.