Telefonla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin Neler Yapılmalı?

Telefonlar artık fotoğraf makinelerinin yerini almaya başlamış durumda. Eğer siz de telefonunuzla daha iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız, işte birkaç ipucu!

Telefonla Daha İyi Fotoğraf Çekmek

Akıllı cep telefonlarının kameraları günden güne yepyeni özellikler ediniyor ve çok daha işlevsel bir hal alıyor. Bu durum da elbette kullanıcıların çok daha kaliteli ve ilgi çekici fotoğraflar çekme isteğini artırıyor. Ancak iyi fotoğraf çekmek için birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Birçok kullanıcının bilmediği bu noktalardan bazılarını sizler için derledik. İşte daha iyi fotoğraflar çekmek için izlenebilecek yollar!

Daha iyi fotoğraf çekmek için üçte bir kuralını izlemek önemli!

Üçte bir kuralında çekeceğiniz fotoğrafın 9 dikdörtgene ayrıldığını düşünmek gerekiyor. Fotoğraftaki objelerin de birbirine eş bu dikdörtgenlerin birleşme noktasına yakın olması gerekiyor. Android ve iOS cihazlarda bu dikdörtgenlerin belirmesi için herhangi bir programa gerek yok. Kamera ayarlarından bu dikdörtgenlerin belirmesini sağlayabilirsiniz.

fotoğraf çekmek

Sabit bir destek bulun!

Birçok akıllı cep telefonunda fotoğraf çekerken elin sabit olması son derece önemli. Özellikle düşük ışıkta fotoğraf çekmek son derece zorlu olabilir. Zira düşük ışıkta telefonun kayması ile görüntünün daha bulanık ve dağınık olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle kendinize sabit bir destek ya da tutucu bulmanız ideal bir çözüm olabilir. Uygun desteği bulduktan sonra zamanlama yaparak mükemmel bir fotoğraf çekebilirisiniz.

Odağınızı değiştirin!

Hem Android hem de iOS telefonlarda ekranda nereye dokunursanız kamera da oraya odaklanır. Odak seçilen noktanın ışığı ve pozu otomatik olarak ayarlanır ve son derece net bir görüntü elde edilebilir. Odağı sürekli olarak değiştirirseniz de en uygun pozu yakalayabilir ve yine ortaya hoş bir fotoğraf çıkarabilirsiniz.

fotoğraf çekmek

Ses tuşlarını kullanın!

iOS cihazlarda otomatik olan ve Android cihazlarda da elle ayarlanabilen ses tuşları ile fotoğraf çekme işlemi birçok noktada hayat kurtarıcı olabilir. Ses tuşları ile fotoğraf çekmek size çok daha net ve kusursuz bir görüntü sağlayabilir. Zira ekranda yer alan butona basarken elin kayması daha olasıdır. Özellikle selfie çekerken bu ipucu oldukça işinize yarayacak.

HDR modunu otomatik hale getirin!

HDR modu sayesinde aydınlık ve karanlık alanların denge içerisinde olması sağlanır. Bu modu otomatik hale getirdiğinizde telefonunuz sizin için dengelenmiş en iyi fotoğrafı seçer ve böylece efekt de en iyi şekilde ayarlanmış olur.

fotoğraf çekmek

Doğal ışıktan yararlanın!

Doğal ışık size hiçbir ışığın veremeyeceği efekti verir. Bu şekilde mükemmel fotoğraflar elde edebilir ve adeta bir film karesi yaratabilirsiniz. Ancak ışığın ne taraftan geleceğini seçerken dikkat etmeniz gerekiyor. Bazen doğal ışıklar da yanıltıcı olabilir.

Kamera lenslerini temizleyin!

İyi fotoğraf çekmenin ilk adımı kaliteli ve temiz bir kamera lensinden geçer. Lensi temiz tutmanız oldukça önemli. Bu şekilde son derece net ve temiz fotoğraflar elde edebilirisiniz. Lensleri temizlemek için özel bir temizlik ürününe ihtiyacınız yok. Temiz bir mendil ve azıcık su yardımı ile tertemiz bir lense sahip olabilirsiniz.

Son olarak belirtmek gerekirse bu konu ile ilgili olarak daha önce Kim Kardashian selfie tavsiyeleri ile ilgili de paylaşımda bulunmuştu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here