Telefon Fiyatlarına Zam Geliyor

Cep telefonlarından alınan TRT bandrol vergi çalışmalarında yeni bir güncellemeye gidildi. Bu güncelleme sonrasında TRT vergisi olarak bilinen bandrol uygulamasındaki vergi oranı, yüzde 10 seviyesine çıkartıldı. Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte Resmi Gazete’de yer alması ile yürürlüğe konacak olan yeni TRT bandrol uygulaması, özellikle yeni telefon fiyatlarına zam olarak yansımış olacak.

Cep telefonu fiyatlarında yükseliş yaşanabilir!

Yeni karar ile beraber sadece TRT bandrol vergisi oranı değil, kapsamında da değişim yaşandı. Hatırlatmak gerekirse daha önce radyo özelliği bulunan cep telefonları için yüzde 7, radyo özelliği olmayan cep telefonları için de yüzde 6 TRT vergi politikası uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu ayrım ortadan kaldırıldı ve tüm telefonlar tek bir çatı altında toplanarak, TRT bandrol vergisi yüzde 10 seviyesine yükseltildi.

Telefon Fiyatlarına Zam Geliyor

Bunlara ek olarak bilgisayar ve tablet tarafındaki vergilendirmede de tek tip yapıya geçilme uygulanmış ve oran yüzde 2 seviyesine ulaşmış.

Şu an için piyasada mevcut olan akıllı telefon veya cep telefonu sınıfındaki telefonların, kısa bir süre içinde fiyatlarında yükseliş olması beklenmiyor. Lakin özellikle yeni çıkacak olan telefon modelleri için bu yeni TRT vergisinin, kendini zam olarak göstereceği tahmin ediliyor. Mevcut modellerin de ilerleyen dönemlerde kademeli olarak fiyat artışı göstereceği düşünülüyor.

Daha önce de yurt dışı e-ticaret sitelerine vergi getirilmesi çalışmaları ile ilgili bilgilerin ortaya çıkmasından sonra, öyle görünüyor ki vergilendirme politikaları üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here