Tarihte Yer Etmiş 8 Kadın Bilim İnsanı!

Tarihte erkek bilim insanları kadar kadın bilim insanları da önemli keşiflere imza attılar. Öyle ki birçoğu bilim ve teknoloji dünyasının temellerine kadar uzanıyor. İşte tarihte yer etmiş 8 kadın bilim insanı!

Jocelyn Bell Burnell

Her ne kadar sayısal üstünlük sebebi ile erkek bilim insanlarının, kadın bilim insanlarına nazaran daha popüler olsa da bilim dünyası için yapılan önemli keşiflerin ve çalışmaların, kadın bilim insanları tarafından yapıldığı gerçeği su götürmez bir gerçek.

İşte, tarihte yer etmeyi başarmış ve çalışmaları ile ismini günümüze kadar taşımış kadın bilim insanları ve keşifleri-çalışmaları!

  • Margaret Hamilton

Margaret Hamilton
Matematikçi Margaret Hamilton, NASA’nın Apollo 11 onboard uçuş yazılımının geliştirilmesine öncülük etti. NASA’ya göre, yazılım mühendisliği için yapı taşlarını olabilecek gelişmelere katkıda bulundu.

  • Nettie Stevens

Nettie Stevens

Genetikçi Nettie Stevens, 1905 yılında cinsiyet kromozomlarını keşfetti ve bir organizmanın genetiğinin cinsiyetini belirlediğini anladı. Nitekim, genetik alanına ismini yazdıran kadın bilim insanlarından olmayı başardı.

  • Lise Meitner

Lise Meitner

Avusturyalı fizikçi Lise Meitner, nükleer fisyonun keşfinin ortak isimleri arasında yer alıyor. Ancak, ne yazık ki Nobel komitesi tarafından göz ardı edildi.

  • Alice August Ball

Alice August Ball

Alice August Ball, doktorların belirtileri hafifletmek için yıllardır kullandıkları Leprojide enjekte edilebilir bir tedavi olarak hazırlamayı başaran bir kimyager olarak ismini günümüze kadar taşımayı başardı.

  • Ada Lovelace

Ada Lovelace

Ada Lovelace olarak da bilinen Ada King, varsayımsal bir bilgisayar için yazılan ilk makine algoritmalarından birini meydana getiren matematikçidir. Günümüzde Ada Lovelace-Ada King, sıklıkla dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak anılıyor.

  • Katherine Johnson

Katherine Johnson

Elektronik bilgisayarların icadından önce matematikçi Katherine Johnson, NASA‘nın selefi olan Havacılık Ulusal Danışma Kurulu (NACA) için çalıştı ve ilk Amerikan astronotunun uzay gezisine ve Apollo Moon iniş programında kritik hesaplamalar yaptı.

  • Jocelyn Bell Burnell

Jocelyn Bell Burnell

Jocelyn Bell Burnell, Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışırken pulsar, radyasyon ışınları yayan nötron yıldızlarının keşfini gerçekleştirmiştir..

  • Chien-Shiung Wu

Chien-Shiung Wu

Fizikçi Chien-Shiung Wu, parite yasasını çürüten, temel bir nükleer fizik kavramını parçalayan deneyi gerçekleştirmiştir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here