Tarihte Yer Etmiş Kadın Bilim İnsanları!

Tarihte erkek bilim insanları kadar kadın bilim insanları da önemli keşiflere imza attılar. İşte tarihte yer etmiş 8 kadın bilim insanı!

Jocelyn Bell Burnell

Her ne kadar sayısal üstünlük sebebi ile erkek bilim insanlarının, kadın bilim insanlarına nazaran daha popüler olması, bilim dünyası için yapılan önemli keşiflerin ve çalışmaların kadın bilim insanları tarafında yapıldığını gölgede bırakamıyor.

İşte, tarihte yer etmeyi başarmış ve çalışmaları ile ismini günümüze kadar taşımış kadın bilim insanları ve keşifleri-çalışmaları:

Margaret Hamilton

Margaret Hamilton
Matematikçi Margaret Hamilton, NASA’nın Apollo 11 onboard uçuş yazılımının geliştirilmesine öncülük etti. NASA’ya göre, yazılım mühendisliği için yapı taşlarını olabilecek gelişmelere katkıda bulundu.

1
2
3
4
5
6
7
8
Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.