Synaptics’ten Yeni Biyometrik Tanıma Teknolojisi!

Synaptics tarafından, parmak izi ve yüz tarama sisteminin aynı anda kullanılabileceği biyometrik tanıma teknolojisi duyuruldu. İşte detaylar!

Synaptics'ten Yeni Biyometrik Tanıma Teknolojisi

CES 2017 kapsamında yeni ürünlerin yanı sıra, teknolojik gelişmeler de tüm dünya ile paylaşılıyor. Bu teknolojiler arasındaki, Synaptics firması tarafından duyurulan yeni biyometrik tarama teknolojisi dikkatleri üzerine topladı.

Synaptics’in yeni biyometrik tanıma sistemi!

Synaptics tarafından yapılan açıklamaya göre gerek akıllı telefonlarda, gerekse de diğer alanlarda kullanılabilecek yeni biyometrik tanıma sistemi; hem parmak izini sisteminin hem de yüz tarama sisteminin aynı anda kullanıma imkan sağlıyor.

Synaptics'ten Yeni Biyometrik Tanıma Teknolojisi

Çoklu-faktör olarak dillendirilen bu sistem ile kullanıcılar, belirli şartlarda hangi tarama tipini kullanmak istediklerini de ayarlayabiliyor.

Bu açıklamalardan yola çıkarak bir örnek vermek gerekirse, akıllı telefon şifresi parmak izi ile açılmak isteniyor ama eldiven kullanıldığı için açılamıyorsa, bunun yerine yüz tanıma sistemi tercih edilebiliyor. Veya bu durumun tam tersi koşullarda da tercihi tersi yönde yapmak mümkün.

Sistemin detaylarında ise, bu seçimin otomatik yapılması da bulunuyor. Mesela, akıllı telefon hava sıcaklığını düşük olduğundan dolayı kullanıcının eldiven kullanıyor olabileceğini varsayarak, parmak izi ile giriş yerine yüz tanıma ile giriş seçeneğine geçiş yapabiliyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.