Haber Tekno Sosyal Medya
Apple swift

Teknoloji

Swift Kodları Google Fuchsia OS Üzerinde Çalışacak!

Apple’ın sahiplendiği Swift programlama dili, Google Fuchsia OS üzerinde de etkinlik göstermeye başlayacak!

Google tarafından geliştirilmekte olan Fuchsia işletim sistemi üzerinde Swift kodlarının aktivite gösterebilmesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. Doğrudan olmasa da artık Apple’ın üstlendiği Swift programlama dilinin ürünleri, Google Fuchsia işletim sistemi üzerine aktif edilebilecek.

Swift kodları Fuchsia üstünde çalışacak!

Geçtiğimiz günlerde Swift programlama dilini meydana getiren ve şimdilerde Google’da kariyerine devam eden Chris Lattner tarafından atılan bir tweet, Swift’in Google Fuchia OS üzerindeki etkinliğine ilişkin detayları ortaya çıkarmıştı.

Aynı dönemde Google geliştiricilerinden olan ve Objective-C programlama dilinin Android tarafına port edilmesi üzerine çalışmalarda görev alan Zac Bowling, benzer şekilde bir tweet atmıştı.

google fuchsia os

Elbette ki şu an için doğrudan Swift programlama dili ile geliştirilen bir uygulamayı doğrudan Google Fuchsia işletim sistemi üzerinde çalıştırmak mümkün değil. Bazı düzenlemelere ihtiyaç duysa da bundan böyle Swift, Fuchsia OS üzerinde de kendini göstermeye başlamış olacak.

Google Fuchsia OS nedir?

Son olarak Google Fuchsia OS ile ilgili bir açıklama yapmak gerekirse söz konusu bu işletim sistemi, bir süredir Google tarafından kapalı kapılar ardında geliştiriliyor. Her ne kadar Google tarafından açık görünse de şimdiye kadar hiçbir şekilde resmi bir açıklama yapılmadı, neden geliştirildiği ve hangi alanlarda kullanılması beklendiği konusunda da bir bilgi mevcut değil. C ve C++ programlama dillerini temel alan Fuchsia OS, Google tarafından herhangi bir açıklama yapılmaksızın bir süredir geliştirilmeye devam ediliyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji

Üste çık