Svalbard Tohum Deposunda Arıza!

Dünyanın pek çok noktasından farklı tohumları birleştirerek depolayan Svalbard Tohum Deposu'nda küçük bir arıza yaşandı. İşte detaylar!

svalbard-tohum-deposu

Svalbard Tohum Deposu, arızaya dayanıklı ve kâr amacı gütmeyen bir tohum deposu… Bu depoda dünyanın pek çok noktasından tohum yer alıyor ve bu tohumlar sayesinde iklim değişiklikleri, doğal afetler ve insan çatışmaları gibi durumlar için önlem alınıyor. Bu deponun dokuz yıldan fazla zamandır işletildiğini de belirtelim.

Geçtiğimiz Cuma günü bu arızaya dayanıklı depoda bir sorun yaşandı. Donmuş alt toprak tabakanın erimesi ile tünele su sızmaya başladı ve bu zeminin kayganlaşmasına neden oldu. Ancak neyse ki tohumlar bu durumdan etkilenmedi. Sel baskınının bu duruma uygun olmadığını söyleyen Cary Fowler, –deponun yaratılmasına yardım eden kişilerden bir tanesi- her yıl tünelin önünde su birikintileri olduğunu ifade ediyor.

svalbard-tohum-deposu

Svalbard tohum deposu kendini gayet iyi koruyor!

Söz konusu olay olduğu sırada Fowler depoda olmasa da bu yer hakkında oldukça fazla bilgiye sahip. 100 metre uzunluğundaki tünelin tohumların depolandığı dağın kalbine eğimli bir şekilde ilerlediğini söyleyen Fowler, eğimin altında da iki adet pompa istasyonu olduğunu belirtiyor. Söz konusu depoların suyun atılmasını sağlayacağını ve tohumların sıcaklığını koruyacağını söylemeyi de ihmal etmiyor.

Pompalama sistemi başarısız olduğu ya da ortalıkta çok fazla su olduğu takdirde su yukarı doğru çıkmaya başlar ancak burada da -18 derece ile karşılaşarak tekrar donar. Bu şekilde tohumların da güvenliği konusunda herhangi bir endişeye gerek yok. Sonuç olarak suyun tünele girerek donmasında bir sorun yok. Svalbard oldukça soğuk bir ülke ve eriyen sular genellikle kısa sürede donar.

Sıcaklıkların artması Svalbard için bir tehlike mi?

Gezegenimiz günden güne ısınıyor ve Svalbard da aynı şekilde ısınmaya devam ediyor. Ancak kutuplara yakın olması nedeni ile pek çok noktadan daha soğuk kalacağı kesin. Bu nedenle de Svalbard tohum deposu şu an için oldukça güvenli. Yani uzun bir süre daha insanların kullanabileceği tohumları saklayan bu depoya bir şey olmayacağına kesin gözüyle bakmak mümkün.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here