Kısa bir süren önce yapılan açıklamalarla birlikte, 21. yüzyılın en büyük dolunayı olacak 2016 Süper Ay için geri sayım başlamış oldu. Açıklanan bilgilere göre bu yıl Süper Ay, son 70 yılın en büyük dolunayı olacak. Görkemli Süper Ay seyrini kaçırmak istemeyenler, hazırlıklarına başladı.

2016 Süper Ay dolunay!

Süper Ay

Bilim dünyasından gelen açıklamaya göre, 2016 Süper Ay ile birlikte Ay, normalde görünenden %15 daha büyük görünecek ve %30 daha parlak olacak.

Daha önce Süper Ay, 1948 yılında yaşanmıştı. Bu yıl Süper Ay, 1948 yılından çok daha yakın olacak ve açıklanan bilgilere göre son 100 yıl kapsamındaki en yakın dolunay olacak.

Süper Ay2016 Süper Ay ne zaman?

Son olarak belirtmek gerekirse, bilim dünyasından gelen açıklamalarda, 2016 Süper Ay ne zaman? sorusunun cevabıda yer alıyor. Buna göre, bu yıl Süper Ay dolunay, 14 Kasım 2016 Pazartesi günü yaşanacak. Ülkemizde de gece yarısı itibariyle Süper Ay seyri başlayacak.

Ek olarak belirtmek gerekirse, bir sonraki yaşanacak Süper Ay dolunay tarihi, 25 Kasım 2034 olarak belirtiliyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.