suclari-cozmek

Geleneksel adli tıp biliminin eksikliklerinden bir tanesi de kan ve sperm gibi biyolojik izleri çok karanlık ya da florasan yüzeylerden tespit etmek ve görüntülemeye çalışmaktır. Ancak yeni bir CSI tekniği sayesinde herhangi bir yüzeydeki izler rahat bir şekilde tespit edilebilecek ve çok eski suçları çözmek için bile bu teknik tercih edilebilecek.

Bu yeni yaklaşım, sanat eserlerinde yer alan gizli katmanları ortaya çıkarabilmek için kullanılmakta olan bir görüntüleme yöntemini esas alıyor. Bu yöntem sanat eserlerinin içeriğini anlamak ve belgelemek için kullanılıyor. Ancak aynı zamanda bilim insanları bu yöntemin biyolojik iz sürmek için de kullanılabileceğini tespit etti.

suclari-cozmek

Suçları çözmek artık daha kolay olabilir mi?

MA-XRF olarak bilinen bir yöntem sayesinde fazla çaba harcamadan vücut sıvılarının ve kurşun kalıntılarının izlerini ortaya çıkarmak mümkün. Daha da önemlisi bu tekniğin yayılma göstermeyen geniş alan görüntülemesi sayesinde suç esnasında neler olup bittiği hakkında da bilgi sahibi olunabilir.

Örneğin yakın mesafeden ateş edildiğinde MA-XRF boğuşma esnasında yanlışlıkla mı ateş edildi yoksa kasıtlı bir durum muydu bu farkı anlayabilir. Bunun yani sıra cihazın kat kat boya ile saklanmış olan kurşun kalıntısını da tespit edebileceğini belirtelim.

Amsterdam Üniversitesi tarafından yapılmış olan bu araştırma şimdiden dikkatleri çekmiş durumda. Ancak yapılan açıklamalara göre keşfedilen bu yeni tekniğin suçları çözmek konusunda henüz yeterince başarılı olamadığı ifade ediliyor. İlerleyen dönemde bu konuda daha büyük gelişme kat edileceği de açıklamalar arasında yer alıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here