Stuttgart Dizel Otomobillere Veda Ediyor!

Almanya'nın Stuttgart bölgesi için alınan bir karar ile dizel motorlu otomobillerin kullanımına yasak getiriliyor. İşte tüm detaylar!

Stuttgart Dizel Otomobillere Veda Ediyor

Elektrikli otomobil sektöründe yaşanan gelişmeler, özellikle Avrupa ülkelerinde ciddi yankılar uyandırmaya başladı. Daha önce Norveç’in içten yanmalı motorlu araçları yasaklamaya hazırlandığı ile ilgili bilgiler gelmişti. Şimdi de Almanya’nın önemli bölgelerinden olan Stuttgart için dizel otomobillerin yasaklanması ile ilgili gelişmeler yaşandı.

Almanya’nın Stuttgart bölgesinde dizel otomobil kullanımı yasaklanıyor!

Stuttgart Dizel Otomobillere Veda Ediyor

Stuttgart İdari Mahkemesi tarafından hükmedilen karar, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Almanya Stuttgart trafiğinde dizel motordan gücünü alan araçların yer almasının yasaklanmasını içeriyor. Gerekçe olarak gösterilen dizel motorların nitrik oksit çıkışlarının insan sağlığına oluşturduğu zarar gösteriliyor.

Otomobil üreticilerin yaptığı çalışmalarla emisyon azaltma yöntemlerinin yeterli olmadığı gerekçesi ile böyle bir karar alınması sağlanmış oldu. Daha önce VW tarafından yapılan emisyon sahteciliğinin bu konuda etkili bir rol oynayıp oynamadığı ise henüz bilinmiyor.

Bu karar sonrasında elde edilen bilgilere göre Alman otomotiv devleri, ilerleyen dönemlerde Almanya’nın Berlin kentinde bir toplantı yapacak. Bu toplantıda dizel motorların geleceğine ilişkin önemli kararların alınması bekleniyor. Zira sadece Almanya’da alınan bu karar değil, Avrupa Birliği kapsamında birçok ülkenin, sadece dizel motor değil benzinli motorları da ilerleye yıllarda yasaklama konusunda planları bulunuyor.

Nitekim Alman otomotiv devlerinin, elektrikli motora sahip otomobil sektöründeki durumu ve içten yanmalı araçların geleceğini tartışacağı bu toplantı için oluşan ilgi, ciddi anlamda yükselmiş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here