Stephen Hawking’den Uzay İletişimi İçin Uyarı!

Stephen Hawking, uzaya gönderilen sinyallerle ilgili dikkatli olunması gerektiğine dair düşüncelerini paylaştı. İlte Hawking'in uzay iletişimi uyarısı!

Stephen Hawking

Yapay zeka çalışmaları ile ilgili gelişmeler ivme kazanarak artmaya devam ederken, dünya dışı yaşam ile ilgili çalışmalar da paralel olarak sürüdürülmeye devam ediyor. Lakin, söz konusu bu her iki konu için de ünlü evrenbilimci ve astronom Stephen Hawking, endişelerini dile getiriyor ve dikkatli davranılması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Stephen Hawking, dünya dışı zeki varlıklardan kaçınılması gerektiğini söylüyor!

Stephen Hawking

Öncelikle belirtmek gerekirse hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak uzaya sinyaller yollanmaya devam ediliyor. Söz konusu bu girişim ile ilgili kaygılarını dile getiren Stephen Hawking, olası bir dünya dışı yaşamın, bizi keşfetmesinin her zaman iyi sonuçlanamayacağını savunuyor. Üstelik bu konuda haksız da değil…

Stephen Hawking

Dünyada olduğu gibi çok küçük bir azınlığında dahi iyi niyetli olmaması ve bizim gönderdiğimiz sinyaller neticesinde dünyaya ulaşmaları, insanlık için bir tehdit anlamına gelebilir. İstatistiksel olarak da Hawking, çok da haksız sayılmıyor.

Ancak araştırmacılara göre bu konuca çok geç kalınmış olabilir. Zira 50 yıldan fazla bir süredir, aslında bilinçsiz olarak uzaya sinyaller yollanıyor ve bu sinyallerin bir şekilde fark edilmesi de muhtemel.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here