Haber Tekno Sosyal Medya
standart kozmolojik model

Bilim

Standart Kozmolojik Model Yeni Bulgularla Değişebilir!

Standart Kozmolojik Model Yeni Bulgularla Değişebilir!

Evrenin nasıl oluştuğuna dair bize bazı ipuçları veren standart kozmolojik model yeni bulgularla tamamen değişebilir. İşte tüm detaylar!

13 milyon ışık yılı uzakta pek çok küçük galaksi daha büyük bir galaksi olan Centaurus A’nın etrafında dönüyor. Küçük galaksilerin daha büyük galaksilerin etrafında dönmesinde olağandışı bir durum yok. Ancak söz konusu galaksilerin davranışları evrenin nasıl oluştuğuna dair kabul edilen modellere uymuyor. Bu da standart kozmolojik model hakkında bazı soru işaretleri oluşturuyor ve pek çok gökbilimci modelin tekrar gözden geçirilmesini istiyor.

Standart kozmolojik modelde karanlık maddenin görünmeyen yerçekimi etkisi, bizim tespit edebildiğimiz normal maddeler için görünmez bir çerçeve oluşturur ve bu da evrende sadece % 4,6 oranında bulunur.

Evrenin oluşması konusunda bize pek çok şey anlatan bu model güçlü kanıtlara da sahiptir. Ancak ne yazık ki bu modelde bir grup cüce ya da uydu galaksisinin neden Centaurus A’nın etrafında döndüğüne dair bir açıklama yok.

Standart kozmolojik model değişecek mi?

Standart kozmolojik modele göre küçük galaksiler merkezi galaksilerin etrafında dönerken bulut oluşturmalıdır. Bu aslında elektronların atom çekirdeği etrafında dönmesine benzetilebilir. Genellikle de bu dönüşler aynı hizadadır. Samanyolu galaksisinde yer alan uydu galaksileri aynı şekilde belirli bir düzen içerisinde dönüşlerini gerçekleştiriyor ve bütün bunlar standart kozmolojik modelin açıklamalarına uyuyor.

standart kozmolojik model

Yeni yapılan gözlemler çerçevesinde ise daha önce bahsettiğimiz Centaurus A etrafında dönen cüce galaksiler standart kozmolojik modele meydan okuyor diyebiliriz. Uzmanlara göre bu galaksilerin garip davranışları modeldeki bir eksikliğe işaret ediyor olabilir. Ancak pek çok astrofizikçi bu modelin değişmesinin büyük bir problem olacağını savunuyor.

Model hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç var!

Şu anda sorunu çözebilmek için bilim insanlarının çok daha fazla bilgiye ihtiyacı var. Teksas Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Boylan Kolchin, bu sürecin bilimin bir parçası olduğunu, modellerin sürekli test edilmesi gerektiğini ve zayıf noktaların bulunması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca Kolchin saptanan bu yanlışlıkları çözmek için uğraşmanın son derece heyecanlı olacağını da belirtiyor.

Standart kozmolojik model hususunda yapılacak yeni araştırmalarda ilk adım şüphesiz ki uzak galaksileri gözlemlemek olacak. Bu şekilde merkezi galaksiler ile olan ilişkilerin çözülmesine yardım edecek ve model hakkındaki etkiler de bu şekilde ortaya çıkabilecek.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık