SSD Nedir? SSD ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

ssd nedir

1956 yılında IBM dünyanın ilk hard disk sürücüsünü (HDD) piyasaya sürdü. 61 cm boyutunda olan bu sürücü elbette zaman içerisinde pek çok değişime uğradı ve daha kullanışlı hale getirildi. Ayrıca bu süreç içerisinde HDD için çeşitli alternatifler de geliştirildi ve bunlardan bir tanesi SSD (solid-state drive) yani katı hal sürücüsü oldu. Peki, SSD nedir ve HDD ile aralarındaki farklar nelerdir?

Geçmişten günümüze HDD

Hard disklerin zaman içerisinde büyük bir değişim gösterdiğinden bahsetmiştik ve bu değişimin pek çok şekilde olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sürücüler ilk piyasaya sürüldükten sonra boyut açısından küçülerek, daha kapasiteli hale gelerek ve daha ucuzlaşarak yoluna devam etti.

İlk başta 61 cm boyutunda, 5 MB kapasitesinde ve binlerce dolar değerinde olan hard disk sürücüler, günümüzde 6,4 cm boyut ve 750 GB kapasiteye kadar imkan sağlarken 100 dolar gibi oldukça makul fiyatlara kadar düşüş gösterdi. Elbette daha düşük kapasiteli ve daha ucuz hard disklere ulaşmak da şu anda mümkün. Ancak ne yazık ki hard disk sürücüleri mekanik parçalardan oluştuğu için arızalanma sorunu ile karşılaşabilir. Sonuç olarak da ciddi veri kayıpları yaşanabilir. Neyse ki SSD bu durumda ideal bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

SSD nedir?

SSD’ler aslında HDD’ler ile aynı amacı taşır: uzun vadeli kullanım için veri depolamak. Ancak en büyük SSD ve HDD farkı şüphesiz ki SSD’nin verileri depolamak için manyetik ortam yerine yarı iletken çipleri kullanıyor olmasıdır. Bir bilgisayar alıyorsanız elbette cihaz içinde çiplerle birlikte geliyor ancak bu çipler sadece sistem depolaması ve RAM için kullanılıyor. Bu da verilerin sadece bilgisayar açıkken depolandığı ya da işlendiği anlamına gelir.

Ancak SSD üzerinde kullanılan yongalar uçucu olmayan bir bellek olanağı sağladığı için veriler bilgisayar açık değilken bile kaydedilebilir. Yani “SSD nedir?” sorusunun en iyi cevabı “Uçucu olmayan bellek” olabilir.

ssd nedir

SSD ve HDD arasındaki farklar

SSD ve HDD arasındaki farklar arasında hız yer almaktadır. SSD elektrik hücreleri kullandığı için verileri daha hızlı bir şekilde elde edebilir. Bunun yanı sıra SSD hareketsiz parçalardan oluşurken durum HDD’de bunun tam tersidir. Bu noktada hangi amaçla kullanılıyor olsun SSD’nin bilgisayarı çok daha hızlı hale getireceğinden bahsedebiliriz.

SSD modelleri hareketsiz parçalara sahip olduğu için HDD modellerine nazaran aniden arızalanmazlar. Ancak arızalanan bir SSD’den veri kurtarmak son derece zor bir iştir. Son olarak SSD’ler son derece sessiz çalışırken HDD’ler için durum böyle değildir.

SSD dezavantajları

SSD’nin en büyük dezavantajı şüphesiz ki kullanım ömrüdür. Bir SSD bellek sınırlı sayıda veri yazabilir ve bu sınır dolduğu an ömrü de bitecektir. Ancak elbette bu süre kısa bir süre değildir. SSD’ler yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu konudaki bir diğer dezavantaj ise SSD’lerin HDD’lere göre daha pahalı olmasıdır. Ancak kullanım kolaylılığını ve sağladığı pek çok faydayı düşünecek olursak bu noktada fiyat performans oranının iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here