Haber Tekno Sosyal Medya

SpaceX Uzaya Süper Bilgisayar Götürüyor!

super-bilgisayar

Teknoloji Haberleri

SpaceX Uzaya Süper Bilgisayar Götürüyor!

SpaceX ve HPE ortaklığında gerçekleştirilecek bir görev ile uzaya süper bilgisayar gönderiliyor. Bu görev uzay araştırmalarında yeni bir çağ başlatabilir!

Yarın SpaceX’in Falcon 9 roketi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak ve bu yolda ona Hewlett Packard Enterprise’ın bir süper bilgisayarı eşlik edecek. Spaceborne Computer adı verilen bu süper bilgisayar, zorlu uzay koşullarına uygun bir bilgisayarın geliştirilip geliştirilemeyeceğini de ortaya çıkarmış olacak. SpaceX ve HPE iş birliğindeki bu görev başarılı olursa bilgisayarlar gelecek derin uzay araştırmaları için son derece önemli bir araç haline gelebilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun düşük Dünya yörüngesindeki konumu bilgisayarlar için pek dost canlısı değildir. ISS, Dünya’nın koruyucu atmosferinin dışında kaldığı için ciddi bir radyasyona maruz kalmakta ve istasyondaki teknolojinin zamanla bozulması mümkün olmaktadır. Bu nedenle burada kullanılan bilgisayarların yüksek radyasyon barındıran ortamlara dayanabilmesi için fiziksel anlamda sertleştirilmesi gerekmektedir. HPE’ye göre de bu hem çok zaman hem de para gerektiriyor. Ayrıca bu işlemler bilgisayarlara da ağırlık katıyor.

Süper bilgisayar radyasyona meydan okuyacak!

super-bilgisayar

Spaceborne Computer, raflardaki bilgisayarların uzayda uzun bir sürede dayanabileceğini göstermek adına yapılan bir deney olarak nitelendirilebilir. Bu bilgisayar donanımdan ziyade daha çok yazılım yükseltmelerine dayanarak radyasyon ile baş edebilecek bir durumdadır. Açık kaynaklı bir Linux işletim sistemi ile çalışan bu süper bilgisayar, radyasyonun ne zaman gerçekleştiğini tanımlamak için programlanmış durumdadır.

HPE, NASA’nın uzay yolculuğuna onay vermesi için bilgisayarın 146 güvenlik testinden geçtiğini belirtti. Spaceborne Computer yörüngeye çıktığında orada yaklaşık 1 yıl kalacak gibi görünüyor. Uzayda elde edilen veriler de eş zamanlı bir şekilde HPE’nin özdeş bir bilgisayarına aktarılacak. Eğer bu deneme işe yararsa benzer bir yazılım ile sertleştirilmiş olan bilgisayarlar Mars üzerinde yapılacak görevler için kritik bir önem taşıyabilir.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji Haberleri

Reklam

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018
Reklam

Popüler Haberler

Üste çık