super-bilgisayar

Yarın SpaceX’in Falcon 9 roketi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak ve bu yolda ona Hewlett Packard Enterprise’ın bir süper bilgisayarı eşlik edecek. Spaceborne Computer adı verilen bu süper bilgisayar, zorlu uzay koşullarına uygun bir bilgisayarın geliştirilip geliştirilemeyeceğini de ortaya çıkarmış olacak. SpaceX ve HPE iş birliğindeki bu görev başarılı olursa bilgisayarlar gelecek derin uzay araştırmaları için son derece önemli bir araç haline gelebilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun düşük Dünya yörüngesindeki konumu bilgisayarlar için pek dost canlısı değildir. ISS, Dünya’nın koruyucu atmosferinin dışında kaldığı için ciddi bir radyasyona maruz kalmakta ve istasyondaki teknolojinin zamanla bozulması mümkün olmaktadır. Bu nedenle burada kullanılan bilgisayarların yüksek radyasyon barındıran ortamlara dayanabilmesi için fiziksel anlamda sertleştirilmesi gerekmektedir. HPE’ye göre de bu hem çok zaman hem de para gerektiriyor. Ayrıca bu işlemler bilgisayarlara da ağırlık katıyor.

Süper bilgisayar radyasyona meydan okuyacak!

super-bilgisayar

Spaceborne Computer, raflardaki bilgisayarların uzayda uzun bir sürede dayanabileceğini göstermek adına yapılan bir deney olarak nitelendirilebilir. Bu bilgisayar donanımdan ziyade daha çok yazılım yükseltmelerine dayanarak radyasyon ile baş edebilecek bir durumdadır. Açık kaynaklı bir Linux işletim sistemi ile çalışan bu süper bilgisayar, radyasyonun ne zaman gerçekleştiğini tanımlamak için programlanmış durumdadır.

HPE, NASA’nın uzay yolculuğuna onay vermesi için bilgisayarın 146 güvenlik testinden geçtiğini belirtti. Spaceborne Computer yörüngeye çıktığında orada yaklaşık 1 yıl kalacak gibi görünüyor. Uzayda elde edilen veriler de eş zamanlı bir şekilde HPE’nin özdeş bir bilgisayarına aktarılacak. Eğer bu deneme işe yararsa benzer bir yazılım ile sertleştirilmiş olan bilgisayarlar Mars üzerinde yapılacak görevler için kritik bir önem taşıyabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here