SpaceX’in Uzaya Çıkardığı Gizli Zuma Uydusu Kayboldu!

SpaceX tarafından uzaya gizli bir şekilde fırlatılan Zuma uydusu ortadan kayboldu. Peki, uyduya neler oldu ve yaşananların suçlusu kim? İşte SpaceX ve Zuma uydusu taşıma süreci ile ilgili tüm detaylar!

zuma-uydusu

Geçtiğimiz Pazar gecesi SpaceX, ABD Hükümeti için gizli bir yük taşıyan Zuma adlı uyduyu uzaya gönderdi ancak bir şeyler ters gitti. İşte SpaceX’in gizli Zuma uydusu hakkında şimdiye kadar bildiğimiz şeyler!

Zuma uydusu nedir?

Zuma, Northrop Grumman tarafından inşa edilen ve düşük yörüngeye fırlatmak için kullanılacak olan bir hükümet uydusu ya da uzay aracı. Bu uydunun maliyeti milyarlarca doları bulmuş durumda. SpaceX kurucusu Elon Musk’ın bazı çalışanlarına söylediğine göre Zuma bugüne kadar şirketin uzaya gönderdiği en önemli şey. Ancak bu fırlatmanın son derece gizli bir şekilde ilerlediğini de belirtmek gerek.

zuma-uydusu

Zuma’ya neler oldu?

Zuma uydusu Pazar akşamı Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı. Ancak Pazartesi günü alınan raporlara göre uydu ile ilgili bir sorun vardı. İlk teyitsiz bilgiye göre Zuma Falcon 9 roketinden tamamen ayrılamadı ve Dünya’nın atmosferine tekrar girişi esnasında yandı.

SpaceX fırlatmanın normal ilerlediğini söylemiş olsa da Northrop Grumman bu konuda herhangi bir yorum yapmıyor. ABD ordusundan ise hiçbir önemli bildi gelmemiş durumda. Ancak kongre brifinglerine bakacak olursak görev gerçekten de başarısız oldu. Ancak bu durum bir sonraki kongreye kadar tamamen kamuya açıklanmayabilir.

Suçlu SpaceX mi?

Yapılan açıklamalara göre uydunun Falcon 9 roketinden ayrılması için gereken prosedürler Northrop Grumman’ın sorumluluğunda olduğu için bu durumda hatanın sadece SpaceX’de aranması yanlış olacaktır. Ancak bazı kaynaklara göre SpaceX ve Northrop Grumman şu anda birbirlerini suçluyor. Hükümet ise bu noktada herhangi bir suçlu belirlemiş değil.

Şu anda SpaceX yanlış herhangi bir şey yapmamış gibi davranıyor ve önündeki projeler için hazırlıklarını sürdürüyor. Hükümet ise Zuma uydusu kazası için bir soruşturma başlatacak. Muhtemelen soruşturma sonuçları da gizli kalacak ancak yine de bilgilerin basına sızdırılabileceği iddia ediliyor. Bakalım bu kazada suçlu taraf hangisi olacak?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here