Haber Tekno Sosyal Medya

Bilim

SpaceX Falcon 9 Roketini Yeniden Fırlattı!

SpaceX tarafından geliştirilen yeni Falcon 9 roketi, yeniden fırlatıldı. İşte Falcon 9’un yeniden fırlatılma işlemi ile ilgili detaylar!

International Space Station / ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu için gerekli altıncı ikmal kargosunu Falcon 9 ile dün ülkemiz saati ile 23:30 da SpaceX, başarılı bir şekilde fırlatmayı başardı.

SpacaX, Falcon 9 Roketini Yeniden Fırlattı! - habertekno - bilim haberleri - uzay haberleri - teknoloji haberleri - habertekno.com 2015

Aslında SpaceX için Falcon 9’un önemi daha başka yönde. Şöyle ki SpaceX, uzaya gönderilen roketlerin dünyaya geri düşmesinden ziyade, başarılı bir şekilde iniş yapabilmesini amaçlayan bir proje üzerinde çalışıyor.

Böylece gerek NASA’nın çalışmaları için gerekse de kendi çalışmaları için ufak düzeltmelerle fırlatılan roketlerin yeniden kullanımı amaçlanıyor. Zira uzaya fırlatılan bu roketler, hem zaman hem de büyük maddi harcamalara mal oluyor. Yeniden kullanılabilir roketler ile de SpaceX, bu giderleri büyük ölçüde azaltmanın peşinde.

Daha önce de benzer bir teşebbüste bulunulmuş ve okyanus üzerinde ki platforma indirilmeye çalışılan roket için yüzde elli başarı payı öngörülmüştü. Ancak ne yazık ki bu deneme başarısızlık için ayrılan yüzde ellilik dilim içinde yer almıştı.

SpaceX bu Falcon 9 fırlatmasını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve yeniden okyanus üzerinde inşa edilen özel platforma, roketin indirilme başarı payı için yüzde 80’lik bir oran öngörüsü yapılmakta.

SpacaX, Falcon 9 Roketini Yeniden Fırlattı! - habertekno - bilim haberleri - uzay haberleri - teknoloji haberleri - habertekno.com 2015

Fırlatma sürecini canlı olarak yayınlayan SpaceX, şu an ISS için kargo nakli sürecinde olan Falcon 9 un yeniden iniş sürecini ise canlı yayınlayıp yayınlamayacağı bilinmiyor. Zira bir önce ki deneme de iniş teşebbüsü canlı olarak verilmemişti. Eğer SpaceX bu defa başarılı olursa, ayrıca dünyanın ilk yeniden kullanılabilir roketini de inşa etmeyi başarmış olacak.

Bu yıl üçüncü denemesi yapılan fırlatma işleminde ayrıca NASA da aktif olarak rol almakta.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık