Solar Impulse firması tarafından geliştirilen ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan uçak modeli Solar Impulse 2, 23 gün önce çıktığı dünya turu yolculuğunu en nihayetinde başarılı bir şekilde tamamlamış oldı.

Solar Impulse 2 dünya turunu tamamladı!

Solar Impulse 2

Tamamıyla, üzerinde yer alan güneş enerjisi panelleri sayesinde ihtiyaç duyduğu enerjisi karşılayan Solar Impulse 2, yaklaşık 505 saat-23 günden fazla- sonra, kalkış amacı olan dünya turunu tamamladı.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da küçük molalar veren Solar Impulse 2, pilotları ile birlikte herhangi bir kaza yaşamadan dünya turunu tamamlamış oldu.

Solar Impulse 2

2 pilot ile birlikte serüvenine başlayan Solar Impulse 2’nin, güneş panel genişliği, Boeing 747 isimli yolcu uçağından daha fazla idi.

Güneş ışığının alındığı zamanlarda 29,000 feet, güneş ışığının kaybolduğu zamanlarda ise 5,000 feet yükseklikle toplamda 40,000 km seyretmiş olan Solar Impulse 2, güneş enerjisinin kullanımı ve verimliliği konusunda önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.