Haber Tekno Sosyal Medya
U-2

Bilim

Soğuk Savaş Casus Uçağı U-2 Lazer Silah mı Olacak?

Soğuk savaşta ciddi işler başaran casus uçağı U-2 yeniden sahalara dönüyor ve bu kez bir lazer silahı olarak kullanılabilir! İşte detaylar!

Lockheed Martin’in U-2 isimli casus uçağı normal uçaklara göre biraz farklı. Zamanında teslim edilen ve bütçenin altında olan bu uçağın soğuk savaşın başlarında son derece önemli bir rolü vardı. Öncelikle bu soğuk savaşta Rusya’ya ateş açıldı. Soğuk savaşta yaşanan bir diğer olay ise Küba’yla yaşanan füze krizi oldu.

Yaşanan tüm bu olaylar sonrasında ise soğuk savaşta önemli bir rol alan U-2 casus uçağı gölgelerin arasına karışarak gözden kayboldu. On yıl gibi bir süredir de uçak kimse tarafından görülmedi. Peki, yaşlı bir seçkin savaş uçağı daha ne kadar kullanılabilirdi? Lockheed Martin’in bu konuda iki fikri vardı. Bunlardan ilki uçağı bir drone’a dönüştürmek, ikincisi ise uçağa manyak bir lazer yerleştirmekti.

casus-ucagi

Casus uçağı U-2 lazer silahı olarak mı kullanılacak?

Pentagon’un her bir köşesinde lazer silahları büyük ilgi çekiyor ve şu anda antika bir casus uçağının yeniden icat edilmesi sadece bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak uçağın bir lazer silahına dönüştürülüceği henüz kesin değil. Bu konuda birçok adım atılabilir ve bu antika casus uçağı birçok şekilde değerlendirilebilir. Belki de verilen kararlar doğrultusunda Lockheed Martin’in en bilinen ve en eskilerden bir tanesi olan savaş uçağı modern savaşta önemli bir araç olarak da kullanılabilir.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık