Snapdragon 700

Qualcomm, Mobile World Congress 2018 (MWC 2018) etkinliğinde Snapdragon işlemcilerinin yeni serisini duyurdu: Snapdragon 700. Adından da anlaşılacağı üzere bu seri Snapdragon 600 ve Snapdragon 800 işlemcilerinin arasında bir düzeyde alıyor olacak.

700 serisi, ucuz cihazlarda daha yüksek özellikler sunacak. Yani bu seri birinci sınıf teknoloji ve özelliklerin daha ucuz cihazlarda kullanılabilmesini sağlayacak diyebiliriz.

Snapdragon 700 özellikleri

600 serisine göre daha güçlü artırılmış gerçeklik özelliklere sahip olan 700 serisi, ayrıca kamera, güç ve performans açısından da 600 serisine oranla daha tatmin edici durumda.

Aslında bu serinin daha çok yapay zeka özellikleri ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Nitekim daha önce üst seviye işlemci modellerinde yer alan yapay zekanın desteği, orta seviyede de kendini gösteriyor olacak.

Böylece tam manasıyla mobil cihazlarda yapay zeka desteği kendini iyiden iyiye gösteriyor olacak. Bu konuda daha önce hazırladığımız şu haberimize de bakabilirsiniz: Yapay Zeka Sürecinde Yaşanan Gelişmeler ve Zorluklar

 

Snapdragon 700

Bunların yanı sıra Snapdragon 700 özellikleri arasında 800 serisinin pek çok özelliği yer alıyor. Bunların arasında ultra hızlı LTE bağlantısı, Spectra ISP, Kryo CPU, Adreno GPU ve Hexagon DSP bulunuyor.

Yani 700 serisinin son derece donanımlı bir işlemci olacağını ve orta segment cihazlarda daha verimli bir kullanım sunacağını tahmin etmek zor değil.

Şu an için yeni Snapdragon serisi hakkında detaylar çok geniş olmasa da bu seri adından sıkça bahsettirecek gibi görünüyor. Qualcomm, ilk Snapdragon 700 çiplerini 2018 yılında üreticilere ulaştırmayı planlıyor.

Şu an için yeni serinin benchmark yani sentetik test sonuçları ile ilgili bilgiler ortaya çıkmış değil. Bu modelleri taşıyan ilk akıllı telefon modelleri ile birlikte nasıl bir performans göstereceği net bir biçimde anlaşılmış olacaktır.

Keza hangi isimlendirmeler ile bu serinin kaç farklı üyesi olacağı konusunda da net bilgiler, Qualcomm’un sunumu kapsamında dile getirilmedi.

Anlaşılan o ki firma, bu konuda üreticilerden gelecek olan talepleri de göz önüne alarak, yeni işlemci ailesinin modellerini sınıflandırıyor olacak.

Snapdragon 700 ne zaman çıkacak?

700 serisi işlemcili cihazların ise 2018’in sonunda ya da 2019’un başında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Bu konuda yaşanacak gelişmeleri güncel bir şekilde aktarmaya devam edeceğiz.

Yeni mobil işlemci ile ilgili beklentilerinizi ve düşüncelerinizi, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here