Haber Tekno Sosyal Medya

Skynet’in Temeli Semantic Web mi Olacak?

Semantic Web

Bilim Haberleri

Skynet’in Temeli Semantic Web mi Olacak?

Semantic Web yani Anlamsal Ağ, bilim-kurgu Skynet sistemini gerçekleştiren temel olabilir mi? İşte Semantic Web yani Anlamsal Ağ ile ilgili detaylar!

1984 yılında, Terminatör isimli bilim-kurgu filmi ile gündemden hiç düşmeyen Skynet, günümüzde devam eden Yapay Zeka çalışmalarında dahi, örnek olarak gösterilen bir kötü efsane haline gelmiş durumda.

Makinelerin insanlığa savaş açmasını sağlayan bir Yapay Zeka olan Skynet, belki de birçok kişi için, Yapay Zeka dendiği zaman kötü çağrışımlar oluşmasının da ana sebeplerinden biri olmuştur.

Günümüzde devam eden Yapay Zeka çalışmalarına, gerçek bir Skynet oluşturur mu bilinmez ama, Anlamsal Web yani Semantic Web çalışmaları da temel oluşturuyor.

Geleceğin interneti: Anlamsal Ağ-Semantic Web

Semantic Web

Bilindiği gibi internet, günümüzde kullanılan bir iletişim temeli haline geldi. Öyle ki artık birçok temel iletişim ihtiyacı, internet aracılığı altında şekillendiği gibi, bankalardan resmi evraklara kadar her şey, internet temeli üzerinde devam ettiriliyor. Dijital dönüşümün mimarisi olan internet, aynı zamanda yeni nesil iletişimin de aracısı ve temeli oldu.

Ancak temel internet kullanımı, gayet tabii insanlar için hazırlanmış ve işlev kazandırılmış bir yapıdır. İşte tam da bu noktada Anlamsal İnternet, farklı bir oluşumun temellerini atıyor ve insandan daha ötesini kapsamayı asıl amacı haline getiriyor.

Semantic Web-Anlamsal Ağ- nedir?

Daha önce “Semantic web nedir?” sorusu için özel bir makale hazırlamıştık. Bu konuda da kısaca açıklamak gerekirse Anlamsal Ağ yani Semantic Web, internet prensibinin makineler için de kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak bir altyapıdır.

Basit bir örnekle devam etmek gerekirse, hangi dilde olursa olsun bir internet kullanıcısı, arama motorları aracılığında bir kelime yazabilir ve bu kelime odaklı arama ile ilgili sonuçlardan çıkarım elde edebilir.

Ancak bu kullanım, makine diline hitap etmiyor. Yani bir robot, internet ortamını bilgi kaynağı için kullanamıyor. Çünkü internet, makine dilini desteklemiyor.

İnternet için farklı bir devir başlatacak olan Anlamsal Ağ ise, işte bu noktaya odaklanıyor ve tüm internet akışını, makinelerin de anlayabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Bu noktada akıllara “neden?” sorusu gelebilir. Ancak Anlamsal Ağ, yani Semantic Web, aslında gelecek dünya için olmazsa olmazlardan…

semantic web

Anlamsal Ağ, neden önemli?

Apple’ın Siri yazılımı, Microsoft’un Cortana yazılımı derken, sanal sesli asistanlar iyiden iyiye insanlar için pratik kullanıma açılmış yazılımlardan olmaya başladı. Microsoft veya iOS kullanıcıların bildiği üzere bu akıllı sesli asistanlar, belli sorulara cevap verebiliyor ve bazı cevaplar için ise internet arama sonuçlarını gösterebiliyor.

Dikkat edileceği üzere bu ve buna benzer “basit” uygulamalar, internet sonuçlarını anlayamıyor, nitekim bu sonuçları sadece kullanıcıya aktarmakla sınırlı kalıyor. Yani söz konusu bu sesli asistanlar, tek kelime ile kullanıcı ve internet arasında bir aracı rplünü üstlenmiş oluyor.

Öte yandan gelişen robot teknolojisi de, Anlamsal Ağ gereksinimi ile vurgulanan alanların başında yer almaya başladı. Zira gelişen robot teknolojileri ve ürünleri, öğrenebilme için internet erişimi konusunda yardım almak zorundalar.

Tüm bunların dışında Yapay Zeka çalışmalarının, bir bilim-kurgu filmi ile özdeşmiş ürünleri ortaya çıkarması için de, yine Anlamsal Ağ bir gereksinim haline geldi.

Semantic Web’in gerçek olduğunu varsayarsak hepimizin kullandığı bilgisayarlar, birer uzman haline gelebilecekler.

İnternetin uçsuz bucaksız bilgi selini, tek bir istek ile analiz edebilecek ve deyim yerindeyse tam bir “kütüphane” ve “laboratuvar” haline gelebilecek olan internete bağlı ürünler, geleceğin kurgularını gerçek etmeye yetecek. Nitekim, yeterli Yapay Zeka algoritmasına sahip olan elektronik sistemler, bir aracı olmaktan çok daha öteye geçerek, birer birey gibi davranabilme güdüsüne sahip olabilecek.

Ek olarak, elbette ki nesnelerin interneti çalışmaları da çok daha farklı bir alana taşınmış olacak.

Özetle belirtmek gerekiyor ki Semantic Web yani Anlamsal Ağ, makinelerin de anlayabileceği bir internet anlamına geliyor. Bu da aslında, sözüm ona gerçek bir Skynet’in istediğini öğrenmesini, aradığına ulaşmasını ve taleplerini iletmesini ortaya çıkarmış ve Yapay Zeka’yı, bir nevi gerçek hale getirmiş olabilecek.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Bunlara da bakabilirsiniz:
Yorumlara bak

Yorumlara bak

  1. Kurumsal İnternet

    7 Şubat 2018 at 15:33

    güzel bir hizmet

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

Reklam

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018
Reklam

Popüler Haberler

Reklam
Üste çık