Sizce İnternet Üzerindeki En Popüler Renk Hangisi?

Sanal alemde dolaşırken gözünüze en fazla takılan renk hangisi? Paul Hebert'e göre internet üzerinde popüler tek renk var! İşte detaylar!

populer-renk

Yapılan gözlemler doğrultusunda internet üzerindeki en popüler 10 web site çoğunlukla mavi renginin tonlarını misafir ediyor. Bu gözlemleri yapan tasarımcı Paul Hebert, renk düzenleri konusunda her zaman sorun yaşadığını ve diğer firmaların bu konuda neler yaptığı hakkında meraklı olduğunu söylüyor. Bu noktada da ünlü tasarımcı internet üzerindeki en popüler renk tonlarını araştırmaya koyulmuş.

İnternet üzerinde Facebook, Google ve Amazon gibi büyük ve popüler web siteler de dahil olmak üzere en fazla ziyaret edilen siteleri incelemeye başlayan Hebert, oldukça detaylı araştırmalar yapmış ve bu sitelerde kullanılan tüm renkleri grafik şeklinde düzenlemiş. Söz konusu grafikte mavi tonlarının daha fazla kullanıldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

populer-renk

İnternetteki en popüler renk kesinlikle mavi!

Elbette sitelere bağlı olarak renklerin kullanımı ve en popüler renk oldukça değişken ancak mavi renk tonlarının mutlaka popüler siteler üzerinde kullanıldığını görmek mümkün. Örneğin Facebook’ta maviyi her noktada görmek mümkünken Yahoo’da renk paletlerinin biraz daha değişken olduğunu görüyoruz. Ancak bu paletin içerisinde mutlaka mavi renk de yer alıyor.

Şimdilik incelemelerini sadece 10 site üzerinde yapmış olan Hebert, analizlerini en fazla ziyaret edilen 100 hatta 1000 web site üzerine yaymak istiyor. Analizleri sonucunda edindiği bilgileri de renk ve tasarımların hakkındaki derin soruları cevaplamak için kullanmayı ümit ediyor. Bakalım Hebert’in genişlettiği analizleri sonucunda internet üzerindeki en popüler renk hala mavi olarak mı kalacak?

Paylaş
Merve Öziş

Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.