Sivrisinekleri Lazer ile Avlayan Robot!

Robot geliştirmelerine ilginç bir örnek daha ortaya çıkmış oldu. Son olarak, sivrisinek avlayabilen mini lazer silahlı robot duyuruldu!

Sivrisinekleri Lazer ile Avlayan Robot

Robot teknolojilerinin gelişim göstermesi, zaman için çok farklı ve işlevsel ürünlerin de ortaya çıkmasına vesile oluyor. Bu modellerden son örnek, sivrisinek avlayan robot oldu.

Sivrisinek avlayan robot!

Sivrisinekleri Lazer ile Avlayan Robot

Küçük bir UGV olan sivrisinek avlayan robot, 2D LIDAR teknolojisine sahip. Üzerinde bulundurduğu mini lazer silahı ile dakikada 30-40 sivrisinek avlayabilecek potansiyelde olduğu söylenen UGV için, dikkatler toplanmış oldu.

Sivrisinekleri Lazer ile Avlayan Robot

Açıklanan bilgilere göre, özellikler Zika gibi sivrisinekler aracılığı ile yayılan virüslerin önüne geçmek için farklı bir proje olduğu dile getirilen sivrisinek avlayan robot, LeiShen isimli Çinli bir firma tarafından geliştiriliyor. Dolayısıyla, hastane gibi alanlarda kullanılmasının iyi bir önlem olacağı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Şu an için prototip aşamasında olan sivrisinek avlayan robot, ilerleyen dönemlerde demo videolarına da konuk olmaya hazırlanıyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.