Sıvı İhtiyacınızı Yapışkan Bileklik ile Görüntüleyin!

Giyilebilir teknolojiler, sağlık alanında da ciddi örnekler ile gelişmeye devam ediyor. Son olarak, sıvı ihtiyacını gösteren yapışkan bileklik geliştirildi!

Yapışkan Bileklik

Illinois Üniversitesi araştırmacılar, ilginç bir giyilebilir cihaz ile gündeme gelmeyi başardı. Açıklanan bilgilere göre yeni geliştirilen şeffaf bir bileklik, vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı çeşitlerini devamlı olarak analiz edebiliyor.

Vücut analizi yapan şeffaf bileklik!

Elektrolitler ile hidrat üzerine analiz yapan yeni şeffaf bileklik, ön kol üzerine yerleştirilerek kullanılabilir. Esnek ve şeffaf olan söz konusu akıllı bileklik, yaptığı analizler ile şeker, laktik asit tuzu, klorür ve pH değerlerini kullanıcısına aktarabiliyor.

sweat-sensor

Akıllı telefon üzerinden de takibi yapılabilen yeni akıllı şeffaf bileklik ile şu ana kadar 12 farklı kişi üzerinde yapılan testler tamamlanmış durumda.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu olan bu bileklik, askeri ve profesyonel spor alanında kullanılabilir. Şu an için prototip halindeki bu ürünün, son haline ne zaman geleceği veya gelip gelemeyeceği muamma durumda.

 

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.