Şirket Mail Hesabı Kullanımına Dikkat!

Şirket Mail Hesabı

Bilindiği gibi şirket çalışanlarına, şirket içi veya müşteri iletişimi ile ilgili kullanılmak üzere, özel uzantılı mail hesapları sağlanıyor. Şirket çalışanları da bu şirket uzantılı mail adreslerini, gerekli iletişimlerini sağlamak için kullanıyor.

Ayrıca Bakınız

Kadınlar ve Erkekler Arasında Maaş Farkı Olması Ne Kadar Doğru?

Ancak Anayasa Mahkemesi, şirket mail hesabı kullanımının detayları ile ilgili çok ciddi bir karar aldı. Bundan böyle çalışanlar, şirket mail hesabı üzerinden iş dışı bir iletişim kurarlarsa, işten atılma ile sonuçlanan cezalara alabilecekler.

AYM, kişisel şirket mail kullanımına ilişkin karar aldı!

şirket mail hesabı

AYM-Anayasa Mahkemesi- tarafından yeni alınan karar doğrultusunda artık, çalışanların şirket mail hesabı üzerinden kurdukları iş dışı iletişimler, işten atılma sebebi olabilecek. Üstelik söz konusu bu iş dışı mailler, mahkemede delil olarak dahi kullanılabilecek.

Daha önce de buna benzer bir olayın, Avrupa’da benzeri ile karşılaşılmıştı. Avrupa ülkelerindeki bir çalışan, şirket mail hesabı üzerinden iş dışı iletişim kurduğu için işten atılma ile yüz yüze gelmişti.

Anlaşılan o ki Avrupa’da yaşanan bu olay, artık ülkemiz için de yasal olarak kabul görmüş oldu.

Bundan böyle herhangi bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalmamak için, şirket mail hesabı ve kişisel mail hesabı iletişimlerini ayrı tutmak, büyük önem taşıyor.

 

>> AYM tarafından alınan bu karar ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.