Siri’de Büyük Açık: Sizden Habersiz Mesaj Gönderilebilir!

Siri

iOS 10 ile birlikte üçüncü taraf geliştiricilerin de kullanımına açılan ve son olarak WhatsApp’ın da destek sunmaya başladığı Apple’ın sesli asistanı Siri, bilindiği gibi “Hey Siri” komutu ile uzaktan kontrol imkanı sunuyor. Lakin, bu noktada Siri açığı ile başkalarının da mesaj atması mümkün hale geliyor.

Siri’de güvenlik açığı!

Kısaca özetlemek gerekirse, “Hey Siri” komutu ile iPhone’a ve iPad’e uzaktan istekte bulunmak mümkün. Örneğin, “Hey Siri” komutu ile arama yaptırılabiliyor. Ancak, eğer iPhone kilitli ise Siri, birçok komutu gerçekleştirmek için iPhone’un kilidinin açılması gerektirdiğini söylüyor ve komutu yerine getirmiyor. iOS 10.1 ile ise, şu an için iPhone kilitli olsa dahi mesaj göndermek mümkün!

siri

Hey Siri” ile mesaj yazdırmak ve bu mesajı kime gönderileceğini seçip mesajı iletmek, iPhone kilitli olsa dahi mümkün. Aynı durum, arama yapmak için geçerli değil. Eğer, iPhone kilitli iken “Hey Siri” ile arama yaptırmak isterseniz Siri, telefonun kilidinin açılması gerektiğini söylüyor.

Şu an için aramalardaki bu güvenlik kısıtlaması, mesaj göndermek için geçerli değil. Yani, sizden habersiz herhangi biri, “Hey Siri” komutu ile rehberinizde kayıtlı olduğunu bildiği birine istediğini yazıp gönderebilir.

siri ayarları

Şu an için, aramalardaki bu kısıtlama mesajlar için geçerli olmadığından dolayı, yapılması gereken tek şey, Siri ayarlarından “Kilitli Ekranda Erişim” seçeneği kaldırmak oluyor.

İlerleyen dönemlerde Apple’ın bu konuda, tıpkı mesajlardaki gibi bir güvenlik önlemi alması bekleniyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.