SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization - Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir ve "SEO nedir?" sorusu ile ilgili birçok farklı detay bulunmaktadır.

SEO Nedir

SEO, İngilizce Search Engine Optimization açıklamasının kısaltmasıdır. Türkçe SEO ise, Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanır. Kısaltmasının tanımından anlaşılacağı üzere SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorları tarafından en iyi şekilde derecelendirilmesi için yapılan çalışmalara verilen kısa isimdir.

SEO nedir?

SEO Nedir

SEO kısaltmasının açılımından sonra belirtmek gerekiyor ki SEO (Search Engine Optimization), internet sitelerinin başta Google olmak üzere tüm arama motorları tarafından hem derecelendirme hem de sıralandırma kriterlerinde en iyi konuma gelmek için yapılan çalışmalarının bütününe verilen kısa isimdir.

Arama motorlarının nasıl çalıştığının çok iyi anlaşılması ve bu bağlamda işlemler gerçekleştirilmesi durumu da, yine tanımlamalar arasında yer alan detaylardandır.

Arama Motoru Optimizasyonu kapsamında yapılan çalışmalar, iki farklı noktada kendini belli eder: Site içi SEO ve site dışı SEO!

İç SEO ve dış SEO!

İç SEO ve dış SEO olarak ayrılan bu tabirler, yapılacak çalışmaların odak alanını belli etmektedir. İç SEO yani site içi Arama Motoru Optimizasyonu kapsamında; meta açıklamaları, site hızı, link yapısı, link inşaası, kategori düzenlemesi ve içerik girişleri gibi pek çok nokta, SEO (Search Engine Optimization) kapsamında belirlenen Google ve diğer arama motorlarının beklentileri, diğer bir değişle kriterleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaları kapsamaktadır.

SEO Nedir

Dış SEO yani site dışı Arama Motoru Optimizasyonu kapsamı ise, isminden de anlaşılacağı üzere sitenin kendi yapısı dışındaki durumu ile ilgili yapılacak çalışmaların bütününü ifade eder. Bu bağlamda; backlink yani geri bağlantı, sosyal medya, imleme ve diğer pek çok çalışma, dış SEO kapsamında yapılacak çalışmaların tamamı için kullanılan ifadedir.

SEO-Arama Motoru Optimizasyonu neye dayanır?

Hem iç hem de dış SEO kapsamında, arama motorlarının belirttiği veya dolaylı olarak elde edilen sonuçlar ile toplanan veriler uygulanır. Google üzerinden bir örnek vermek gerekirse, Google arama motorunun hem site içi hem de site dışı olmak üzere site derecelendirmesi ve sıralandırması için kullandığı 300’den fazla sinyal yani kriter olduğu dile getirilmektedir. İfade edilen bu pek çok kriter, genel anlamda Ask, Yandex, Yahoo ve Bing arama motorlarının derecelendirme ve sıralandırma kıstasları ile örtüşmektedir.

Dolayısıyla SEO kapsamında, bahsi geçen tüm bu arama motorlarının dikkate aldığı değerler üzerinden çalışmalar gerçekleştirilir.

Özet olarak tüm bu arama motoru beklentilerinin ve kullanıcı deneyimlerinin tamamına, SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu adı verilebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu özen ve dikkat gerektirir!

SEO Nedir

Son olarak belirtmek gerekirse Arama Motoru Optimizasyon işlemi, yapılan işlemlere bağlı olarak kimi durumlarda Google ve diğer arama motorları için manipüle bir işlem veya işlemler topluluğu olarak değerlendirilebilir.

Bu bağlamda bu işlemlerin kısmi olanı veya tümü için çok dikkatli davranmak ve Google, Bing, Ask, Yandex ve Yahoo’nun sunduğu önergeleri en iyi şekilde takip etmek gerekmektedir. Zira kimi zaman optimizasyon işlemleri, beklenenin çok aksi bir yönde sonuç ortaya çıkarabilir ve sonu ceza alımlarına kadar uzanan pek çok işleme vesile olabilir. Ek olarak ülkemizde olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde de en popüler arama motorları arasında yer alan Google, bu konu ile ilgili açıklamalarda da bulunmaktadır: https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

Paylaş
Melissa Angel
Viyana'dan sinema ve teknoloji ile ilgili araştırmalarını aktaran Melissa Angel, iyi bir izleyici ve okuyucu olmasının yanı sıra, farklı kaynakları takip ederek haberlerini hazırlıyor.