Nükleer Bomba - atom bombası

Nükleer patlamalardan kurtulan kişiler radyoaktif kül ve çöküntü olarak nitelendirilen toza maruz kalabilmektedir. Nükleer bomba atılması sırasında, iyi bir sığınma noktası bulmak ise hayatta kalabilmek adına kritik bir önem taşımaktadır. Bir bilim insanı, bu noktada iyi bir barınak bulmak için etkili bir strateji geliştirmiş durumda.

Başta Amerika, Rusya ve Kuzey Kore olmak üzere pek çok ülke silah yarışında önemli adımlar atıyor. Ancak bu yarış her geçen gün daha tehlikeli hale geliyor. Nükleer terörizm ve kirli bombalar günümüzün en ciddi tehdidi haline gelmiş durumda. Günümüzde nükleer saldırıların artması ile sizlerin de bu saldırıdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeniz son derece doğal.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuar araştırmacısı olan Michael Dillon nükleer saldırılar hakkında ciddi araştırmalar yapmış ve sayılara dikkat çekmiştir. Aynı şekilde hükümet ajansları ve pek çok kuruluş da bu konuya oldukça ilgili ve bu saldırılar için ayrıntılı tavsiyeler ve planlar geliştirmiştir.

Nükleer bomba senaryosu!

Yalnızca 0,1 ila 10 kiloton arası yani düşük verimli bir nükleer patlamaya maruz kalan büyük bir şehirde yaşıyorsunuz. Bunun Hiroşima’ya atılan bombadan yaklaşık olarak 15 kiloton daha az güçlü olduğunu belirtelim.

Bu noktada yapılan çalışmalar ise şehirde 100 bin kişinin kurtulabileceğini gösteriyor. Ancak elbette radyasyon etkisinin yeterince az olduğunu düşünmek zorundayız. Bu durumda en büyük amacınızın nükleer çökeltiden kaçınmak olması gerekmektedir.

Radyasyon çökeltisinden nasıl korunuruz?

Çökelti, bomba materyali, toprak ve buharlaşmış radyoaktif kül ve tozlardan meydana gelmektedir. Çökelti oluştuğunda yapılması gereken en iyi şey ise gizlenmek için iyi bir yer bulmak olacaktır. ABD Hükümeti her ne kadar yakınlardaki bir binada saklanmayı öneriyor olsa da nükleer serpintilerin olma ihtimali yüksek bu oldukça tehlikeli.

Bu noktada sığınılacak en iyi binalar kalın tuğla ya da betondan inşa edilmiş olan binalar olacaktır. Pencerelerin olmaması da bu noktada oldukça önemlidir. Bu nedenle bodrumların ideal bir sığınma noktası olduğunu söylemek mümkündür. Peki, yakında böyle bir yer yoksa ne yapmalıyız?

Patlamanın ne kadar büyük ve ne kadar uzakta olduğu bu noktada çok önemlidir. Nükleer bomba söndüğünde eğer sağlam bir sığınaktaysanız yetkililerin gelip sizi kurtarmasını beklemelisiniz. Eğer sığınakta değilseniz en yakınınızdaki güvenli bir yere en hızlı şekilde gitmeye çalışmalısınız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here