Telefonların SAR Değeri Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar!

Telefonların SAR Değeri

Cep telefonları hayatımızın oldukça önemli bir parçası ve artık neredeyse gün boyunca elimizden düşmüyor. Ancak herkesin bildiği gibi telefonlar belirli bir radyasyon yayıyor. Peki, cep telefonlarının yaydığı radyasyon nasıl ölçülüyor ve bu radyasyon oranının sınırı ne? Bunların hepsini SAR değeri ile açıklamak mümkün.

SAR değeri nedir?

SAR (Specific Absorption Rate), dilimize Özgül Soğurma Oranı olarak geçmiş bir kavramdır. Bu değer cep telefonlarının yaydığı radyasyon miktarını göstermektedir. Bu radyasyon miktarının elbette sınırı var ve sınır 1.6 watt/kg olarak belirlenmiş durumda. Bu sınırı belirleyen kurum ise Federal İletişim Komisyonu (FCC). FCC cep telefonlarında insan vücuduna zarar vermeyecek kadar radyasyon olmasına izin veriyor. Her telefon üreticisi öncelikle ürünlere SAR testi yapıyor ve test sonuçları FCC tarafından inceleniyor. Bu belgelerde SAR değeri sınırının aşılıp aşılmadığı kontrol ediliyor.

Her telefon iki ayrı SAR değerine sahiptir ve bu değerler yapılan özel bir test ile belirlenir. Biri kulağa telefon tutulduğunda ortaya çıkan değer, diğeri ise vücutta test edildiğinde çıkan değer. Ancak bu değerler yanıltıcı olabilir zira üreticiler telefonun SAR değerini vücut üzerinde test ederken cihazı sadece vücudun yakınında tutmaktadır. Örneğin kalbe yakın bir cepte taşınan telefonun vücuda nasıl bir zarar vereceği bu şekilde açıklanamaz.

Telefonların SAR Değeri

Üstelik SAR testi süresi sadece 30 dakikadır ve bu süre zarfında radyasyonun vereceği zararı ölçmek kesin sonuçlar vermeyebilir. Bu noktada FCC kimsenin 30 dakikayı geçen telefon görüşmesi yapmayacağını düşünerek hareket ediyor ancak bu ne kadar doğru bir yaklaşım, bilemiyoruz. Bunun yanı sıra FCC çocukları da göz ardı ederek bu değerlendirmeyi yapıyor. Zira çocukların beyinleri ve vücutları yetişkinlere göre radyasyondan daha kolay etkilenebilir. Bu durum Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin çocukların cep telefonu kullanımına karşı önemli tedbirler almasının bir sebebidir.

sar degeri

Telefonunuzun değerini nasıl öğrenirsiniz?

Telefonunuzun SAR değerini öğrenmek yani ne kadar radyasyon yaydığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz ancak bu bilgi orada olmayabilir de. Bunun için FCC web sitesine giderek bilgi almanız mümkün. Bu noktada bazı web siteleri de bilgi verebilir ancak hepsine güvenmemekte fayda var. Zira bazıları sadece telefonun kulağa tutulduğunda yaydığı radyasyon değerini gösterirken bazıları da sadece en yüksek ve en düşük SAR değeri olan telefonları listeler.

Zararları var mıdır?

Bugüne de cep telefonlarının yaydığı radyasyon hakkında pek çok araştırma yapıldı ancak bu radyasyonun zararlı olup olmadığına dair kesin sonuçlara ulaşılamadı. Son dönemde fareler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda radyasyonun kansere yol açabileceği görüldü ancak insanlarda bu etkiyi yaratacağına dair kesin kanıtlar yok.

Sonuç olarak elbette radyasyon insan vücudu için tehlikeli ve özellikle çocukların cep telefonu ile fazla haşır neşir olmaması gerekiyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi radyasyonun fazlası da zarar olabilir. Elbette bugünlerde cep telefonlarından uzak durmak neredeyse imkansız ancak telefonların SAR değeri bizi pek çok konuda uyarabilir.

Radyasyon yaymayan telefon konusunda ise ne yazık ki böyle bir ürün ile karşılaşılmayacağını söylemek, yanlış bir açıklama olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here