samsung kablosuz şarj

Samsung tarafında uzun bir süredir kullanılan kablosuz şarj teknolojisi, öyle görünüyor ki çok daha gelişmiş hal almaya doğru ilerliyor. Kısa bir süre önce Apple’ın kablosuz şarj teknolojileri geliştiren şirketi satın alması haberinden sonra, şimdi de Samsung’un yeni bir kablosuz şarj patenti başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Bir yandan Apple ve Samsung arasındaki patent davası yeniden hareketlenirken, bir yandan da Samsung yeni patentler almaya devam ediyor.

Samsung’un yeni kablosuz şarj patenti neler sunuyor?

Samsung’un USPTO tarafına yaptığı patent başvurusundaki detaylara göre Samsung, tek bir kablosuz şarj standı üzerinde şarj ettiği çoklu cihazlar için, farklı şarj metodunu aynı anda kullanabiliyor. İki farklı manyetik kablosuz şarj metodunu aynı anda sunabileceğini ifade eden Samsung, bu teknoloji için patent başvurusunda bulundu.

Samsung'un Yeni Kablosuz Şarj Patenti

Manyetik rezonans ve manyetik indüksiyon şarjı tekniklerini aynı anda sunabilen yeni stant, hangi cihazın hangi metot ile şarj edilebileceğinin kararını ise otomatik olarak kendi verebiliyor.

Manyetik indüksiyon ile şarj sırasında stant ile şarj olacak cihazın, 7mm yakınlıkta olması gerekiyor. Manyetik rezonans tarafında ise bu kadar yakın olma koşulu bulunmuyor. Şu an için yakınlık konusunda net bir bilgi mevcut değil ancak yapılan geliştirmeler, kablosuz şarj ifadesindeki “kablosuz” tabirinin, anlamını daha fazla yansıtmaya başlayacağının sinyalleri vermeye başlamış oldu.

Bu yeni Samsung kablosuz şarj standının, 2018 yılında duyurulacak olan Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modelleri ile birlikte tanıtılması bekleniyor. Son olarak hatırlatmak gerekirse Samsung’un daha önce aldığı katlanabilir ekranlı akıllı telefon patenti de dikkatleri üzerine toplamasına neden olmuştu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here