Samsung'un, Çift Kameralı Akıllı Telefon Patent Başvurusu

USPTO tarafından yayınlanan yeni bir patent başvurusu, Samsung’un gelecekteki cihazları için çift kamera sistemine geçiş yapmayı düşündüğünü ortaya koyuyor. Uygulama 2016 yılının Mart ayında gönderilmiş. Ancak detaylar ve patent görselleri birkaç gün önce kamuya açıklandı.

Samsung’un çift kameralı akıllı telefon patenti!

Patent başvurusu “Dijital Fotoğraf Alma Cihazı ve Bunları Çalıştırma Yöntemi” başlığı ile yapılmış ve iki kamera (biri geniş açılı mercekli ve diğeri tele-foto mercekli) içeren bir sistemi gösteriyor.

Samsung'un Çift Kameralı Akıllı Telefon Patent Başvurusu

Her iki lens, görüntülenen alanın yakınlaştırılmış görüntüsünü alacak ve iki kameradan hangisinin “ana görüntüyü” yakaladığını belirlemek için bir işlemci kullanılacaktır. Söz konusu bu hareket belirleyici işlemci, görüntüdeki objeleri tarayarak odak noktasını kendi belirleyecek.Samsung'un Çift Kameralı Akıllı Telefon Patent Başvurusu

Nesnenin hızı önceden belirlenmiş bir hızdan yüksekse, işlemci geniş açılı kamerayı öncelikli hale getirecek. Eğer nesne önceden belirlenmiş hızdan daha yavaş ilerliyorsa, tele-foto lensi “ana” görüntüyü yakalamış olacak.

Buna ek olarak, uygulama her iki kamera görüntüsünün de cihazın ekranında görüntülenme olasılığını, ana görüntünün tam ekran olarak gösterilmesini ve belirlenen objenin öne çıkartılarak bokeh etkisi gösterilmesine imkan sunabiliyor.Samsung'un Çift Kameralı Akıllı Telefon Patent Başvurusu

Patent başvurusu, kamera ayarının video için de kullanıldığını ve tümleşik işlemcinin görüntü seçimini otomatik yapıp yapmayacağı kullanıcının seçimine bıraktığı alanı da konu ediyor.

Çift arka kamera sisteminin ne zaman bir Samsung Galaxy akıllı telefon modelinde kullanılacağı ile ilgili henüz bir bilgi ne yazık ki bulunmuyor. “Samsung Galaxy S8 özellikleri arasında çift kamera sistemi bulunacak mı?” sorusu da, bu patent başvurusunun detaylarının ortaya çıkmasıyla merak edilen konulardan olmaya başladı.

 

 Samsung Galaxy A7 (2017) özellikleri
Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.