Samsung Kırılmaz Cam Geliştirdi

Samsung Galaxy

Samsung Display tarafından geliştirilen yeni kırılmaz cam, yapılan testlerden sonra sertifika almayı başardı ve bu iddiasını tescillemiş oldu. Yapılan testlerin sonuçlarının açıklanması ile birlikte açıklama, doğrudan doğruya Samsung tarafından açıklandı.

Akıllı telefonlar için geliştirildiği belirtilen Samsung kırılmaz cam örneğinin, yakın zamanda kullanıma girmesi de kuvvetle muhtemel görünüyor.

Samsung Display tarafından OLED ekranlar için kırılmaz cam geliştirildi!

ABD Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi için testler gerçekleştirmesi ile bilinen Underwriters Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen testler, kısa bir süre önce tamamlandı ve somut sonuçlar elde edildi. ABD Savunma Bakanlığı için yapılan testlerin gereksinimleri esas alınarak gerçekleştirilen denemeler kapsamında, ilk olarak 1.2 metre yükseklikten 26 defa düşürme testi yapıldı.

Samsung Kırılmaz Cam
Samsung Display kırılmaz esnek cam örneği

Bu testlerin 71 derece ve -32 derece aralığında da yapıldığına dikkat çekiliyor. Açıklanan bilgilere göre söz konusu bu düşürme testlerinde, herhangi bir kırılma belirtisine rastlanmadı. Sadece ekran yüzeyinde değil, köşelerinde ve kenarlarında da herhangi bir hasara rastlanmadı.

Daha sonrasında ise bir üst seviye olan Birleşik Devletler’in askeri standartları arasında yer alan 1.8 metre seviyesine çıkıldı ve açıklanan bilgilere göre bu yükseklikte de herhangi bir hasar ile karşılaşılmadı. Bu kadar sağlam bir cam elde edilmesinin temel sebepleri arasında ise, cam ile birlikte aynı zamanda plastik kullanılması da yer alıyor olabilir. Nitekim %100’lük bir cam materyal tercihi bulunmuyor. Zira esneklik kazandırılması için de çeşitli farklı malzemelerin eklenmesi gerekiyor.

İlk etapta esnek OLED ekranları ile birlikte akıllı telefonlarda kullanılması planlanan Samsung’un kırılmaz ekranı, ayrıca otomobillerdeki ekranlarda ve çeşitli mobil askeri ürünlerde de kullanılmaya çalışılacak. Son olarak hatırlatmak gerekirse kısa bir süre önce de Corning Gorilla Glass 6 modeli tanıtılmış ve kırılmaya dayanıklı yapısına dikkat çekilmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here