Samsung Galaxy S10 Plus

Samsung, Unpacked 2019 etkinliğinde Galaxy S10, Galaxy S10 Plus, Galaxy S10e ve Galaxy S10 5G modellerini resmi olarak duyurdu. Uzun süredir beklenen ekrandan parmak izi okuma özelliği de S10 ve S10 Plus modellerinde kullanılmaya başlandı.

Samsung tarafından “Ultrasonic Fingerprint sensor” olarak isimlendirilen bu yeni özellik, şimdiye kadar diğer Android akıllı telefonlarda kullanılandan çok daha farklı. Öncelikle daha önceki sistemlerde, parmak izi okunması için ekranın sensör bölümü maksimum parlaklık seviyesine çıkartılıyordu. Bu süreçte hem zaman kaybı hem de doğru okuma oranında düşüklük meydana geliyordu.

Ultrasonic Fingerprint sensör teknolojisinde ise ekranın parlaklığının maksimum seviyeye çıkmasına gerek olmuyor. Bununla birlikte diğer ekrandan parmak izi okuyuculara göre çok daha hızlı ve çok daha yüksek bir doğruluk oranında tarama işlemi yapılabiliyor.

Samsung Galaxy S10 Plus

S10e modelinde kullanılmasa da S10+ ve S10 modellerinde yer alacak bu yeni parmak izi okuyucu sensör, sektör için de önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Şimdiye kadar Samsung için gecikmiş bir hamle olarak değerlendirilse de kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutacak bir çözüm gelene kadar beklendiğini söylemek mümkün.

Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10 Plus, Samsung Galaxy S10e

Bu yeni özelliğin 2019’da duyurulacak olan yeni Samsung Galaxy Note10 modelinde de kullanılması bekleniyor. Apple’ın iPhone 11 modellerinde de benzer bir çözümün kendini göstermesi kuvvetle muhtemel. Diğer Android akıllı telefon üreticilerinden de benzer hamleler gelebileceğini belirtelim.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here