Samsung Ekrandan Parmak İzi Okuma Patenti Aldı!

Samsung, ekran üzerinden parmak izi okuma teknolojisi ile ilgili yeni bir patent aldı. Galaxy Note 9'da bu özellik yer alabilir!

Samsung Ekrandan Parmak İzi Okuma

2017 yılı ile birlikte akıllı telefonların standart tasarım anlayışı haline gelen çerçevesiz ekranların en büyük dezavantajı da severek kullanılan parmak izi okuyucusu konusunda oldu. Daha önce ekranın ön yüzeyinde yer alan çerçeve üzerine dahil edilerek kolay bir şekilde kullanıcılara sunulan parmak izi okuyucu özelliği, incelen ve hatta yok olan çerçevelerden sonra ya Apple gibi yerini yüz tanıma teknolojisine bıraktı ya da başta Samsung olmak üzere birçok marka tarafından cihazın arka bölümüne taşındı.

note8 parmak izi okuyucu

Ancak her ilk durumda da parmak izi okuyucu kullanmak isteyen veya daha net bir şekilde kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar için olumsuz bir durum haline geldi. Bu noktada ekrana dahil edilen parmak izi okuyucu sensör teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı, ancak şimdiye kadar öne çıkan üreticilerden böyle bir atılım gelmedi. Ancak öyle görünüyor ki Samsung, bu konuda ısrarcılığını koruyor. Zira Samsung’un kısa bir süre önce parmak izi okuyucu sensörün ekran üzerinden kullanılması ile ilgili bir patent aldığı ortaya çıktı.

note8 parmak izi okuyucu

Samsung ekrandan parmak izi okuyucu teknolojisi için yeni bir patent aldı!

Samsung’un “Infinity Display” yani “Sonsuz Ekran” ismini verdiği çerçevesize yakın akıllı telefon modellerinde, ekran üzerinden parmak izi okuyucu özelliğinin kullanılması üzerine yapılan çalışmalar, patent seviyesine ulaşmış oldu.

Samsung Ekrandan Parmak İzi Okuma

Samsung’un yeni aldığı patentin detaylarına göre ekranın alt bölümünde kalan bölgelere yerleştirilen bir sensör, ekran üstünden parmak izlerinin okunmasına imkan sağlıyor. Daha önce de Samsung’un ekrana parmak izi okuma özelliğini dahil etme yönünde yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgiler gündeme gelmişti. Nitekim o haberlerden sonra gelen bu patent bilgisi, olay örgüsünü tamamlamış oldu.

Daha önce de Samsung’un Galaxy Note8’de ekrana parmak izi okuyucusunu dahil etmek istediği ancak ekranda bazı problemler ile karşılaştığı için bu çalışmayı askıya aldığı haberleri gelmişti.

Her ne kadar Apple, parmak izi okuyucusu yerine Face ID sistemini kullanmayı tercih etmiş olsa da öyle görünüyor ki Samsung, bu konuda ısrarcı bir strateji sürdürmekten vazgeçmeyecek.

Son olarak belirtmek gerekirse Samsung’un bu konuda sorunları aştığını ancak Galaxy Note 9 modeline kadar bu özelliği kullanıma sunmayacağı ifade ediliyor. Nitekim en erken Galaxy Note 9 modeline kadar Samsung tarafında ekran üzerinden parmak izi okuyucu sensör kullanımı ile karşılaşmak mümkün olmayacak. Kısa bir süre önce de Samsung’un yeni kablosuz şarj patenti ile birlikte kaydedilen bu yeni gelişmeler, önümüzdeki yıl mobil tarafta Samsung’dan daha yenilikçi özellikler geleceğinin sinyallerini veriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here