Samsung'dan 200 Bin Dolar Ödül

Koreli teknoloji devi Samsung, yeni bir “Samsung bug bounty” programı ile birlikte dünya genelindeki tüm güvenlik uzmanlarını yarışmaya davet ediyor. Yeni açılan Samsung’un akıllı telefonları ve diğer mobil cihazları kapsamındaki açıkları bulan kişi veya kişilere, 200 bin dolar seviyesine kadar ödül verilecek.

Samsung’dan güvenlik açığı bulanlara 200 bin dolar’lık ödül!

Yapılan açıklamaya göre halen daha güvenlik güncellemeleri ile desteklenen 38 farklı mobil cihaz kapsamında, yarışmaya katılan kimseler tarafından güvenlik açıklarının keşfedilmesi ve Samsung’a rapo edilmesi bekleniyor. Söz konusu olan bu 38 farklı mobil cihaz kapsamında, Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Galaxy Note 8 modelleri de yer alıyor.

Samsung'dan 200 Bin Dolar Ödül!

Bunlara ek olarak Bixby, Samsung Pay, Samsung Account ve Samsung Pass gibi diğer Samsung servisleri kapsamında bulunacak olan açıklar da yarışma kapsamında yer alacak. Samsung’un mobil cihazlarında ve servislerinde bulunacak olan güvenlik açığının niteliğine göre minimum ödül 200 dolar olacak iken, maksimum ödül ise 200 bin dolar olacak.

Benzer uygulamaları Google, Microsoft ve Apple da yapıyor!

Hatırlatmak gerekirse Samsung, söz konusu bu “bug bounty” programını, 2016 yılının başından bu yana devam ettiriyor. Karşılaştırma yapmak adına belirtmek gerekirse en son Microsoft, Windows 10 güvenlik açığı için 250 bin dolar, Google ve Apple ise benzer şekilde 200 bin dolar ödüllü güvenlik açığı bulma programı başlatmıştı. Güvenlik ile ilgili olarak da Google, kısa bir süre önce yaklaşık 300 adet zararlı Android uygulamasını Google Play Store üzerinden kaldırmıştı.

Öyle görünüyor ki dev teknoloji firmaları, siber güvenlik tarafında beyaz şapkalı hacker’lardan da sık sık yardım almaya devam edecek ve vaat ettikleri ciddi maddi ödüller ile birlikte birçok hacker tarafından dikkatle takip ediliyor olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here